Mona Lisa: A kanë adhuruar fansat e da Vinçit portretin e gabuar?

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Disa argumentojnë se kjo pikturë përshkruan subjektin e artistes në vitet e saj të reja dhe është versioni i parë i veprës së tij ikonike. Të tjerët janë më pak të bindur

Nga Jonathan Jones

Lëviz, Salvator Mundi. Ajo imazh i shenjtë, e shitur si një kryevepër e rizbuluar nga Leonardo da Vinci, u shit për 450.3 milionë dollarë (335 milionë £) gjashtë vjet më parë dhe mban rekordin për pikturën më të shtrenjtë të shitur ndonjëherë në ankand – pavarësisht skepticizmit për autorësinë, cilësinë dhe historinë e saj. Tani ka një Leonardo edhe më të shitur që bën xhiron, me pretendime të ngjashme të dyshimta që bëhen ndërsa del në pamje publike në Torino. Megjithëse nuk është aktualisht në shitje, është e vështirë të mos besohet se pronarët privatë nuk janë shumë të tunduar. A është ekspozita e kësaj pikture në Itali fillimi i një fushate që do të përfundojë me Leonardo duke thyer rekordin e tij botëror?

Salvator Mundi u bë i njohur si “Mona Lisa mashkull”, duke i dhënë asaj magjepsjen e veprës më të njohur të Leonardos. Por Fondacioni Mona Lisa në Cyrih, i cili po përkrah pikturën që shfaqet në Torino në emër të pronarëve të saj anonimë, po sugjeron se ajo është Mona Lisa origjinale. Ai argumenton se është versioni i parë i pikturës famëkeqe, që përshkruan një Lisa më të re nga ajo që Leonardo punoi gjatë gjithë jetës së tij dhe kishte me vete në kështjellën e Amboise ku kaloi vitet e tij të fundit, dhe e cila tani tërheq një rrëmbim të pafund selfie. turma në Luvër.

Çfarë ndjesie! Origjinale. Mona. Lisa. Magjepsja e Mona Lizës është po aq e pamundur për t’u mohuar aq edhe e vështirë për t’u shpjeguar. Disa e datojnë famën e saj magnetike nga vjedhja e saj në vitin 1911, e cila u bë kryetitujt në mbarë botën. Por kjo nuk është kur u bë ikonë. Njerëzit tashmë ishin të fiksuar pas veprës së artit në shekullin e 19-të, kur kritiku Walter Pater u përfol se Lisa në mjedisin e saj të gjelbër dhe të mjegullt është një lloj “vampire” seksi nënujor. Dhe piktura ishte e njohur në të gjithë Evropën shekuj më parë, kur shkrimtari i shekullit të 16-të Giorgio Vasari entuziazmoi që Mona Lisa dukej se kishte një puls.

Pra, a kanë adhuruar fansat e Mona Lizës pikturën e gabuar gjatë pesë shekujve të fundit? A duhet që ata vërtet të adhurojnë “Isleworth Mona Lisa”, siç është mbiquajtur me pretendime, sepse më parë ishte në pronësi të një tregtari arti atje? (Dhe a e di fondacioni zviceran që Isleworth është një periferi e Londrës dhe jo një kështjellë përrallash?)

Sipas mendimit tim, nuk ka asnjë shans në ferr që ky të jetë një Leonardo. Pretendimet që bëhen për Isleworth Mona Lisa duken të pabesueshme. Mua më duket e paimagjinueshme që artistët më delikate, më të vëmendshme dhe pamëshirshëm të kishin krijuar një imazh kaq të shëmtuar dhe të pakëndshëm të një fytyre njerëzore. Leonardo bëri portrete të shkëlqyera grash para se të fillonte Mona Lisa-n dhe në secilën prej tyre krijoi një prani të brendshme bezdisëse: melankolinë e zbehtë të Ginevra de’ Benci; energjia e vetëzotëruar e Cecilia Gallerani. E ashtuquajtura Mona Lisa Isleworth, përkundrazi, i mungon plotësisht personaliteti. Buzëqeshja e saj duket e çmendur dhe e fiksuar, ndryshe nga buzëqeshja e vërtetë e Mona Lizës, e studiuar thellë, e cila pasqyron diseksionet anatomike të Leonardos të muskujve të fytyrës njerëzore, deri te buzët. Edhe forma e fytyrës së kësaj Mona Lisa duket e gabuar – jo vetëm sepse ndryshon nga piktura e Luvrit, por sepse nuk ka përmasat klasike apo realitetin mishor që synonin artistët e Rilindjes. A është datuar me karbon? Duket si një fytyrë moderne, megjithëse me sa duket është një kopje e bërë diku midis viteve 1500 dhe 1700 kur thuhet se ka arritur në Britani. Por është një kopje e keqe. Ose një falsifikim i qëllimshëm.

Dallimi në pamjen e fytyrës, thotë fondacioni zviceran, është se Isleworth Mona Lisa përshkruan subjektin e saj kur ishte e re. Ai pretendon se ka prova se Leonardo bëri dy versione të kryeveprës së tij dhe ky është i pari, i filluar në Firence në 1503.

Lexo edhe :  Vdekja e Navalny, shefi i inteligjencës së Ukrainës: Ndërroi jetë nga mpiksja e gjakut

Historia që po paraqet për ta “dëshmuar” këtë është e diskutueshme. Mona Lisa është një pikturë shumë e mirë-dokumentuar dhe ato dokumente nuk tregojnë ekzistencën e dy pikturave; vetëm një, për të cilën Leonardo punoi për shumë vite.

Vasari tha se Leonardo e filloi në Firence dhe subjekti është Lisa del Giocondo, gruaja e tregtarit fiorentin Francesco del Giocondo. Në vitin 2005, një shënim u gjet në një libër në bibliotekën e Universitetit të Heidelberg-ut, i cili dëshmon se ai kishte të drejtë: një punonjës i qeverisë fiorentine shkroi në vitin 1503 se Leonardo po punonte në një portret të Lisa del Giocondo. Ishte kjo Isleworth Mona Lisa apo ajo e Luvrit?

Provat tregojnë se është versioni i vjetër i mërzitshëm që ndodhet në Luvër. Për arsyetimin e Fondacionit Mona Lisa nuk ka diçka thelbësore për këtë burim. Në mënyrë specifike thekson se portreti i Leonardos i Lizës është i papërfunduar – dhe nuk duket se do të përfundojë së shpejti.

Ky tregim i Leonardos duke bërë një fillim dhe duke e lënë atë në kavaletin e tij ndërsa ai punonte në shpikjet e tij përputhet me krijimin e Mona Lizës së Luvrit, të cilën rrezet X dhe imazhet e tjera shkencore tregojnë se u ndërtua në një mënyrë komplekse dhe të ngadaltë: kur Leonardo për herë të parë pikturoi Lisa, ajo as nuk buzëqeshi.

Promovuesit e pikturës pretendojnë gjithashtu se një vizatim i një gruaje midis dy shtyllave nga Raphael është një kopje e Isleworth Mona Lisa. Megjithatë, kur Leonardo filloi portretin e tij në 1503, ishte një ndjesi e menjëhershme. Raphaeli e pa atë në punëtorinë e Leonardos dhe menjëherë filloi të vizatonte dhe pikturonte variacionet e tij mbi të. Ky është një vizatim për një nga ato versione në të cilat ai portretizon një grua në pozën në modë të Mona Lizës.

A ka ndonjë rëndësi nga kjo? Jo ne te vertete. Është magjike që një artist i vdekur në 1519 mund të krijojë kaq shumë bujë. Dyshoj shumë se pronarët do të përfundojnë duke shitur atë që duket si një kopje e dobët si një Leonardo autentik. Por edhe nëse njihet si Mona Lisa e re nga një përzierje kaotike e zhurmës, cinizmit dhe romancës, kjo nuk do ta dëmtojë Leonardon.

Pikturat e tij janë portale në universin e tij të mahnitshëm mendor, thesaret e vërteta të të cilit janë në fletoret e tij. Ky ishte një qenie njerëzore që kuptonte fosilet dhe kohën gjeologjike, i cili zbërtheu dhe vizatoi peizazhet tona të brendshme dhe pa që vetë natyra jonë një ditë do të ribëhej nga teknologjia.

Sa i përket Mona Lizës – Leonardo vetë filloi trillimet që rrotullohen rreth kryeveprës së tij. Kur një grup udhëtarësh kishtarë e vizituan atë në Amboise afër fundit të jetës së tij, atyre iu tregua një histori gjeli dhe dem për gruan në kavaletin e tij. Leonardo pretendoi se Mona Lisa ishte porositur nga Giuliano de’ Medici – djali i Lorenzo të Madhërishëm – si një portret i zonjës së tij. Pse? Ishte një histori e mirë, duke kombinuar tërheqjen snob të emrit Medici plus një atmosferë seksi dashurie të fshehtë. Sigurisht më mirë sesa thjesht të thuash se ajo ishte një fiorentine e respektuar e klasës së mesme.

Leonardo, ndër të gjitha shkëlqimet e tjera të tij, dinte të shiste artin dhe veten. Kështu ai përfundoi duke jetuar në një vilë të lirë me miqtë e tij në kurriz të mbretit të Francës. Nëse ai do të shihte këtë bujë të fundit rreth punës së tij, ai ndoshta do t’i jepte mbështetjen e tij Isleworth Mona Lisa-s së dyshimtë – për një ulje të çmimit të ankandit.

 

Të fundit

Foto/ Punimet për Urën e Kukësit drejt përfundimit

Po shkon drejt përfundimit Ura e Madhe e Kukësit që zëvendëson urën e vjetër ekzistuese që ka më shumë se...

Gatoi ‘hallvën e vdekjes’ për Ilnisën, motra e Erjolës ka dy fjalë për të

Ditën e djeshme, një ngjarje e pazakontë ka ndodhur në shtëpinë e BBV, ku Erjola pas debateve të shumta me Ilnisën dhe Meritonin, ka...

Modelja i nxjer gjithë të “palarat” Leonardo Di Caprios

Leonardo DiCaprio dihet se e shijon jetën prej beqari edhe pse se ka patur romanca të shumta që nga koha kur u bë një...

Qëlluan me armë të riun dhe e ndoqën për ta vrarë/ Arrestohen autorët në Pogradec

Janë arrestuar autorët e plagosjes me armë zjarri, që ndodhi pasditen e sotme në Pogradec. Mësohet se në pranga ka rënë Denis Meko dhe një...

Lufta në Kosovë, film në Hollywood

Në fokus do të jetë masakra e Reçakut E kaluara e luftës së Kosovës, ka akoma shumë për t’i treguar botës se cilat janë krimet...

Lajme të tjera

Web TV