Protestë në Durrës, tetraplegjikët dhe të verbërit kërkojnë të drejtat e tyre

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Sot në Ditën Ndërkombëtare të Personave me Aftësi të Kufizuar, është organizuar protesta e parë e tetraplegjikëve dhe të verbërve në qytetin e Durrësit, të cilët kërkojnë të drejtat e tyre.

Një qytetar, është shprehur i pakënaqur me bashkinë e Durrësit, ku nuk i ka krijuar kushtet për të patur një zyrë që i takon me ligj dhe se shoqëruesit e të verbërve nuk janë me siguracione dhe se marrin një rrogë shumë qesharake.

“Sot është dita ndërkombëtare e personave me aftësi të kufizuar dhe ne si shoqatë në bashkëpunim me shoqatën e paraplegjikëve dhe të gjithë personave me aftësi të kufizuar, jemi sot këtu para bashkisë për të sensibilizuar opinionin publik, por edhe ata institucional që të kenë vëmendje ndaj nesh. Jemi në vitin 2023 dhe shikojmë një bashki të bunkerizuar, një bashki që t’i nuk merr asnjë informacion dhe të diskrimino dhe të gjobit, duke vendosur lloj lloj barrierash që aftësia e kufizuar të mos jetë e integruar në vendin tonë. Unë kam këtu një vendim të gjykatës e cila i ka dhënë të drejtë shoqatës kombëtare “Shpresë për të verbëritë”, sepse bashkia nuk na ka pajisur me zyrë sipas ligjit dhe bashkia e ka çuar shoqatën dhe komisionerin në Apel. Zyra është problemi kryesor, është një nga barrierat më të mëdha. Nëse nuk ke një zyrë, s’mund të bësh asnjë aktivitet, asnjë gjë. Kemi një gjobë nga bashkia, edhe pse nuk kemi zyrë, ajo na ka vendosur gjobë për të paguar taksat e zyrës, ndërkohë që nuk na ka dhënë asnjë zyrë. Gjëja e tretë që është shumë e rëndësishme është se edhe pse jemi në 2023 kemi problem me shoqëruesit, kujdestarët tonë. Ata janë të diskriminuar, nuk u njihen siguracionet shoqëruesve të të verbërve dhe paguhen me një pagë qesharake dhe të papranueshme. Të punosh në të zezë, kur shteti shqiptar e ndalon me ligj. I pa siguruar dhe me një pagë qesharake”, u shpreh një qytetar./O.S

Të fundit

Ndyshimet që ndodhin në trupin tuaj nëse konsumoni xhenxhefil për një muaj

Xhenxhefili është një nga erëzat më të fuqishme të globit. Atë e gjejmë të freskët, të thatë e në...

Çfarë ndodhi? Zarf i zi në BBV! Ngjarja që tronditi banorët

Një tjetër ngjarje e pazakontë ka tronditur ditën e sotme shtëpinë më të famshme në Shqipëri. Sara dhe Françeska thuajse kanë përfunduar në një përplasje...

Pse të gjithëve u pëlqejnë thashethemet?

Fundi i dashurisë mes Tottit dhe Ilary Blasi është vetëm shembulli i fundit i mrekullueshëm. Edhe dy njoftime për shtyp (një, padyshim) trumbetuan kudo për...

“Ke rënë brenda ore kafshë”, Silvi-Romeos: S’po bëj lojë, më pëlqen Erjola

Gjatë një bisede në BBV3 Romeo ngacmon Silvin për Erjolën. Ai dhe Julia e pyesin nëse vërtet ka pëlqim për të apo thjesht e...

Trump shënon sërish fitore, nuk ndal sulmet për kundërshtarin e mundshëm Joe Biden

Donald Trump fitoi një sërë garash presidenciale republikane të shtunën, duke iu afruar më shumë faktit i të qënit kandidati i partisë në zgjedhjet...

Lajme të tjera

Web TV