Psikologjia e ngjyrave, ja si ndikon roza në trurin tonë sipas ekspertëve

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Psikologjia e ngjyrave sugjeron që ngjyrat e ndryshme mund të kenë ndikim në humorin, ndjenjat dhe madje edhe sjelljet tona. Ngjyra rozë, për shembull, mendohet të jetë një ngjyrë qetësuese e lidhur me dashurinë, mirësinë dhe feminitetin. Shumë njerëz e lidhin menjëherë ngjyrën rozë me gjithçka femërore dhe vajzërore. Mund të sjellë gjithashtu në mendje romancën dhe festat si Dita e Shën Valentinit. Disa nuanca të rozës së zbehtë përshkruhen si relaksuese, ndërsa nuancat shumë të ndritshme dhe të gjalla mund të jenë stimuluese apo edhe rënduese.

Roza është një nuancë e kuqe e lehtë dhe zakonisht lidhet me dashurinë dhe romancën. Shpesh përshkruhet si një ngjyrë femërore, ndoshta për shkak të shoqatave që njerëzit krijojnë gjatë fëmijërisë së hershme. “Lodrat e vajzave” janë zakonisht rozë dhe vjollcë, ndërsa “lodrat e djemve” janë shpesh të kuqe, të verdhë, jeshile ose blu. Njerëzit e lidhin ngjyrën me cilësi që shpesh mendohen si femërore, si butësia, mirësia, edukata dhe dhembshuria.

Roza është gjithashtu ngjyra e muajit të ndërgjegjësimit për kancerin e gjirit, gjatë të cilit njerëzit mbajnë një fjongo rozë për të nderuar të mbijetuarit dhe ata që kanë vdekur nga sëmundja. ‘Pinkwashing’ është një term i përdorur për të përshkruar praktikat që duket se promovojnë të drejtat e LGBTQ+ ose ndërgjegjësimin për kancerin e gjirit për të minimizuar aspektet negative të një korporate ose subjekti politik./E.Ç

Të fundit

Familjarisht në gjykatë, Malltezi dhe Berisha dalin me kërkesën e radhës

Ditën e nesërme në orën 11 gjyqtarja Irena Gjoka do të shqyrtojë kërkesën e Sali Berishës për të dalë...

“Daily Express” analizon Shqipërinë: Në rrugën e duhur për t’u bërë anëtare e BE-së

Një numër vendesh janë të etura për t’u bashkuar me bllokun dhe Shqipëria është në rrugën e duhur për t’u bërë një anëtare me...

I dënuar me mbi 2 vite burg, ndalohet brenda Big Brother Albania konkurrenti

Strukturat e Forcës së Posaçme për Operacionet Speciale dhe Kërkimin bënë ndalimin e shtetasit Liam Osmani, 44 vjeç, teksa ai ndodhej në shtëpinë e...

Stuhitë e dëborës godasin perëndimin e SHBA-ve, rreth 60 mijë njerëz pa energji elektrike

Stuhi të mëdha të borës kanë përfshirë disa pjesë të Kalifornisë dhe Nevadas në perëndim të Shteteve të Bashkuara. Bora ka mbyllur rrugët, qendrat e...

200 anëtarë të rinj i bashkohen PS-së në Njësinë 4, Veliaj: PS është si Luiza Gega

200 anëtarë të rinj i janë bashkuar Partisë Socialiste në Njësinë 4 dhe Drejtuesi Politik për Qarkun e Tiranës, Erion Veliaj, shprehu falënderimet e...

Lajme të tjera

Web TV