Robert Cornelius, autori i ‘selfie-s” së parë në botë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Sot, “selfie” është pothuajse lloji më i zakonshëm dhe më i popullarizuar i fotografisë që të gjithë dinë.

Në fakt, ky nuk është një fenomen i ri dhe ekziston prej kohësh. Si lindi “selfie”-ja e parë? “Selfia” e parë në botë besohet se është bërë në tetor 1839 nga Robert Cornelius. Ai u ul 15 minuta përpara një kamere të ndërtuar me dore të vendosur nga xhami dhe fotografoi veten.

Robert Cornelius bëri atë që besohet të jetë vetëportreti i parë fotografik që më pas do të konsiderohej edhe si “selfie” e parë./E.Ç

Të fundit

Foto/ Punimet për Urën e Kukësit drejt përfundimit

Po shkon drejt përfundimit Ura e Madhe e Kukësit që zëvendëson urën e vjetër ekzistuese që ka më shumë se...

Gatoi ‘hallvën e vdekjes’ për Ilnisën, motra e Erjolës ka dy fjalë për të

Ditën e djeshme, një ngjarje e pazakontë ka ndodhur në shtëpinë e BBV, ku Erjola pas debateve të shumta me Ilnisën dhe Meritonin, ka...

Modelja i nxjer gjithë të “palarat” Leonardo Di Caprios

Leonardo DiCaprio dihet se e shijon jetën prej beqari edhe pse se ka patur romanca të shumta që nga koha kur u bë një...

Qëlluan me armë të riun dhe e ndoqën për ta vrarë/ Arrestohen autorët në Pogradec

Janë arrestuar autorët e plagosjes me armë zjarri, që ndodhi pasditen e sotme në Pogradec. Mësohet se në pranga ka rënë Denis Meko dhe një...

Lufta në Kosovë, film në Hollywood

Në fokus do të jetë masakra e Reçakut E kaluara e luftës së Kosovës, ka akoma shumë për t’i treguar botës se cilat janë krimet...

Lajme të tjera

Web TV