Gjërat që duhet t’i ndryshoni patjetër në shtëpitë tuaja çdo fillim viti

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Gjërat që zakonisht i përdorim përditë në shtëpi, na duket sikur nuk kanë datë skadence. Por disa prej tyre mund të shkaktojnë edhe probleme shëndetësor. Shkencëtarët theksojnë se në shtëpi ka gjëra që duhen ndryshuar mjaft shpesh, të cilat shumë njerëz nuk i dinë.

Peshqirët e kuzhinës prej liri

Shkencëtarët në Universitetin e Arizonës kanë zbuluar se peshqirët e kuzhinës mund të përmbajnë baktere E. coli. Me kalimin e kohës, larja me detergjent të zakonshëm bëhet e pamjaftueshme, ato duhet të dezinfektohen. Kjo është arsyeja pse ekspertët këshillojnë të ndërroni peshqirët e kuzhinës një herë në vit.

Pantofla

Të gjithë bëjnë të njëjtin gabim me pantoflat, nuk i ndërrojnë prej vitesh, lejojnë t’i veshin njerëz të ndryshëm, dalin me to në tarracë, para derës në korridor. Kjo sjellje është johigjienike dhe mund të çojë në sëmundje të ndryshme të lëkurës si infeksionet kërpudhore. Këpucët e shtëpisë duhen larë dhe ndërruar vazhdimisht çdo gjashtë muaj, sepse pantoflat e konsumuara dhe të “deformuara” i prishin këmbët, sidomos te fëmijët.

Enët plastike

Enët plastike në të cilat ruhen ushqimet e mbetura ose drithërat dhe makaronat duhet të hidhen pas një viti. Kjo është koha maksimale që konsidertohet i sigurt përdorimi i këtij materiali toksik. Kur nxehet në një furrë me mikrovalë, plastika çliron substanca toksike dhe bëhet e dëmshme për shëndetin.

Filtri i ujit

Kur instaloni një filtër uji, është e rëndësishme që riparuesi t’ju paralajmërojë për jetëgjatësinë e tij. Pjesët duhet të ndërrohen çdo gjashtë muaj ose maksimumi një herë në vit. Përndryshe, filtri nuk funksionon më dhe rreziku i infeksionit rritet./E.Ç

Të fundit

Avionët luftarakë “Rafale”, Franca merr vendimin e papritur ndaj Serbisë

Pak ditë më parë presidenti serb, Aleksandar Vuçiç zhvillon një takim me homolgun e tij në Francë, Emmanuel Macron...

E vërteta e naftës së Shpiragut

Nga Fatos Çoçoli Për shkak të shtimit të prodhimit dhe shitjeve të makinave elektrike kudo në botë(shitjet e tyre kanë kapur 18 përqind të totalit...

FOTO/ Pas daljes nga shtëpia e “Big Brother”, Ledjona bën ndryshimin drastik

Ledjona Xheladinaj ka vendosur që të bëjë një ndryshim të papritur në imazhin e saj. Ish-banorja e Big Brother Vip 3, ka ndryshuar ngjyrën e...

“Dronët iranianë mund të bëjnë kërdinë”/ Analiza mbi goditjen e Izraelit

Irani ka nisur dhjetëra dronë dhe raketa balistike drejt Izraelit, duke kryer një sulm të pashembullt kundër armikut të tij të përbetuar. Në mesin...

Përse i duhet Ilir Metës simbolika e fitores së partisë së Gruevskit?

Nga Mero Baze Ashtu si Albin Kurti në Kosovë, edhe Ilir Meta në Shqipëri mori pozicion të qartë në zgjedhjet që zhvillohen në Republikën e...

Lajme të tjera

Web TV