test

Përdorimi i telefonit gjatë ecjes mund të shkaktojë osteoartrit me kalimin e viteve

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Jeta e sotme është e vështirë të imagjinohet pa një smartphone dhe shumë njerëz e përdorin atë gjatë lëvizjeve të tyre të përditshme. Një studim i ri nga shkencëtarët nga Universiteti i Shkencave të Aplikuara FH-Campus në Vjenë zbulon ndikimin e përdorimit të një smartphone gjatë lëvizjes në trup, ecje dhe kyçe.

Në njoftim thuhet se shkencëtarët krahasuan ecjen normale dhe të pandryshuar me ecjen gjatë përdorimit të smartfonit.

Studimi, i publikuar nga revista e njohur Helion, u krye në një nga laboratorët më modernë interaktivë për analizën e ecjes dhe lëvizjes së përditshme të njeriut në kohë reale.

Subjektet ecnin përgjatë një korsi të veçantë përpara ekranit në të cilin projektohej mjedisi virtual. Paralelisht, të anketuarit zgjidhën probleme matematikore, një herë në kokë, një herë me ndihmën e një smartphone.

Rezultatet e studimit tregojnë se trupi kalon në një mënyrë të caktuar sigurie kur përdor një smartphone. Shpejtësia e hapave zvogëlohet, dhe në të njëjtën kohë rritet gjerësia e hapave.

Ndërsa këto hapa më të vegjël dhe më të gjerë reduktojnë rrezikun e rënies, ato gjithashtu vënë më shumë stres në pjesën e jashtme të nyjës së gjurit.

Në terma afatgjatë, kjo mund të çojë në dëmtime të përhershme: kërci dhe menisku mund të humbasin rezistencën me kalimin e viteve, gjë që në rastin më të keq mund të shkaktojë osteoartrit, parashikojnë studiuesit.

Kjo njohuri u mundëson ekspertëve në fushat e fizioterapisë, sportit, të ushqyerit dhe teknologjisë të zhvillojnë aplikacione dhe sisteme inteligjente dhe të kryejnë kërkime bazë për zbatimin e tyre./E.Ç

Të fundit

“Hysaj ka bërë dje vetëm një gabim”, Josa analizon mbrojtjen

Trajneri i njohur, Mirel Josa ishte i ftuar në “Euro 24”, në News 24, në emisionin e drejtuar nga...

E rëndë në Itali/ Punëtori shqiptar plagoset me thikë

Një ngjarje e rëndë është regjistrua në Itali në Via Mulino da Capo di Giulianova. Një 34-vjeçar shqiptar është plagosur me thikë nga një...

Sa nxehtësi mund të durojë trupi i njeriut?

Vdekjet nga nxehtësia janë bërë mjaft të zakonshme dhe ndërsa bota nxehet, mund të bëhen edhe më të zakoshme nëse nuk zhvillohet një plan...

“Të dua”/ Ilnisa dhe Meriton “arratisen” me njëri-tjetrin

Çifti Ilnisa-Meriton, romanca e të cilëve nisi brenda shtëpisë së “BBV3”, kanë qenë tepër të komentuar dhe pas daljes së tyre nga shtëpia. Dyshja, sidomos...

“Përballja” Kurti-Vuçiç, ja kur do të jetë rikthimi në Bruksel

Albin Kurti kthehet në Bruksel përballë Aleksandër Vuçiç. Kryeministri i Kosovës do të takohet me presidentin serb më 26 qershor në kuadër të dialogut...

Lajme të tjera

Web TV