test

Përurimi i bazës ushtarake në Kuçovë/ Osmani: Ku është NATO ka paqe dhe stabilitet

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka reaguar për inagurimin e bazës ajrore të NATO-s në Kuçovë. Në një postim në rrjetet sociale Osmani shprehet se hapja e bazës ajrore të NATO-s në Kuçovë, Shqipëri, shënon një hap të rëndësishëm në forcimin e pranisë së Aleancës në Ballkanin Perëndimor.

“Hapja e Bazës Ajrore të NATO-s në Kuçovë, Shqipëri, shënon një hap të rëndësishëm në forcimin e pranisë së Aleancës në Ballkanin Perëndimor, duke kontribuar në rritjen e sigurisë në rajonin tonë dhe më gjerë”, ka thënë Osmani në platformën “X”.

Më tej, Osmani ka theksuar se ku është NATO ka paqe dhe stabilitet.

Ditën e sotme pritet të përurohet baza ushtarake e NATO-s në Kuçovë me infrastrukturë moderne për avionët luftarakë të Aleancës.

Ndërkohë pak ditë më parë u montuan edhe 3 dronët e armatosur ‘Bayraktar’, të blerë në Turqi.

Mësohet se në ceremoninë mbështetëse do të marrin pjesë krerët më të lartë të shtetit shqiptar, si dhe përfaqësues të aleancës së NATO-s. Gjatë ceremonisë do të ketë gjithashtu edhe një spektakël në ajër të fluturimit të avionëve.

Rindërtimi për bazën ajrore të Kuçovës nisi në janar të vitit 2022.

Për këtë bazë ushtarake janë investuar afërsisht 50 milionë euro dhe më shumë se 5 milionë euro janë të investuara nga qeveria shqiptare./O.S

Të fundit

E trishtë/ Ndahet nga jeta në moshë të re këngëtari i njohur

Shifty Shellshock, emri i vërtetë i të cilit ishte Seth Binzer, i grupit Crazy Town, të cilët u bënë...

“Grekët, të zënë në çarkun e tyre”/ Çupi: ‘Beleri’, problem i Greqisë

Gjykata e Apelit të Posaçëm la të pandryshuar dënimin për Fredi Belerin. Kryetari i zgjedhur i Himarës do të qëndrojë në qeli deri në...

VIDEO/ Austria kalon në avantazh ndaj Holandës, autogol qesharak i Malen

Mbyllen 45-minutat e para në dy ndeshjet e Grupit D, aty ku rezultati më befasues vjen nga ndeshja mes Holandës dhe Austrisë. Për momentin...

Stresi ka një pyetje me rëndësi për të gjithë fansat e tij, vallë për çfarë bëhet fjalë

Veç para pak ditësh reperi nga Shqipëria Stresi publikoi bashkëpunimin e tij “Nato” me reperin nga Kosova, Buta. Projekti ka arritur të grumbullojë afro 500...

“Reshje shiu dhe..”/ Moti merr kthesën drastike, SHMU zbulon çfarë pritet të ndodhë

Ditën e mërkurë vendi ynë do të jetë në ndikim të kushteve atmosferike të paqëndrueshme, paralajmëron Shërbimi Meteorologjik Ushtarak. Sipas SHMU, moti parashikohet të jetë...

Lajme të tjera

Web TV