Forbes: Manjatët rusë u pasuruan edhe më shumë në 2023-shin

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Njerëzit më të pasur të Rusisë e rritën pasurinë e tyre me 72 miliardë dollarë vitin e kaluar, duke arritur në një total prej 577 miliardë dollarësh, sipas revistës Forbes, me Vagit Alekperov, ish-kryetar i kompanisë më të madhe të naftës Lukoil, në vendin e parë.

Në vitin 2021, para pushtimit rus të Ukrainës, revista Forbes vlerësoi se totali i aseteve të miliarderëve rusë arrinte në 606 miliardë dollarë. Çmimet e larta të mallrave gjatë dy viteve të fundit dhe rritja ekonomike e Rusisë e fokusuar në luftë, e cila është mbytur nga ndikimi i sanksioneve perëndimore, kanë kontribuar në rikthimin në drejtimin e këtij numri.

Shumë miliarderë rusë janë prekur nga sanksionet perëndimore, ndërsa Perëndimi u përpoq të ndëshkonte Presidentin Vladimir Putin dhe ata që perceptohen si afër tij për fillimin e luftës në Ukrainë. Pasuria e tyre totale është ulur në 353 miliardë dollarë në vitin 2022.

Pasuria e Alekperov u rrit në 28.6 miliardë dollarë nga 20.5 miliardë dollarë vitin e kaluar, shkruan Forbes. Ai u zhvendos në vendin e parë nga i nënti që tani mbahet nga Andriy Melnichenko , i cili e bëri pasurinë e tij në plehra dhe pasuria e të cilit ra në 21.1 miliardë dollarë nga 25.2 miliardë dollarë.

Leonid Mikkelson , CEO i kompanisë së gazit Novatek, i cili u rendit i dyti nga Forbes, pa pasurinë e tij të rritet me 5.8 miliardë dollarë në 27.4 miliardë dollarë.

Forbes raporton se sot në mbarë botën ka më shumë miliarderë se kurrë më parë, 2781 në total, dhe 20 të parët përbëjnë pjesën më të madhe të rritjes së pasurisë. Alekperov renditet i 59-ti në botë./kb

Të fundit

Avionët luftarakë “Rafale”, Franca merr vendimin e papritur ndaj Serbisë

Pak ditë më parë presidenti serb, Aleksandar Vuçiç zhvillon një takim me homolgun e tij në Francë, Emmanuel Macron...

E vërteta e naftës së Shpiragut

Nga Fatos Çoçoli Për shkak të shtimit të prodhimit dhe shitjeve të makinave elektrike kudo në botë(shitjet e tyre kanë kapur 18 përqind të totalit...

FOTO/ Pas daljes nga shtëpia e “Big Brother”, Ledjona bën ndryshimin drastik

Ledjona Xheladinaj ka vendosur që të bëjë një ndryshim të papritur në imazhin e saj. Ish-banorja e Big Brother Vip 3, ka ndryshuar ngjyrën e...

“Dronët iranianë mund të bëjnë kërdinë”/ Analiza mbi goditjen e Izraelit

Irani ka nisur dhjetëra dronë dhe raketa balistike drejt Izraelit, duke kryer një sulm të pashembullt kundër armikut të tij të përbetuar. Në mesin...

Përse i duhet Ilir Metës simbolika e fitores së partisë së Gruevskit?

Nga Mero Baze Ashtu si Albin Kurti në Kosovë, edhe Ilir Meta në Shqipëri mori pozicion të qartë në zgjedhjet që zhvillohen në Republikën e...

Lajme të tjera

Web TV