Jimi Hendrix me Strat-in… “Kitarat ishin zgjatime të tij, pjesë e personalitetit”.

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

‘Me një Strat mund të sundosh botën!’ Nile Rodgers, Bonnie Raitt dhe John Squire në kitarën elektrike që ndryshoi gjithçka Si e bëri një njeri riparues radioje një instrument kaq sublim saqë i bën gjigantët e muzikës të qajnë me nderim? Ndërsa Fender Stratocaster mbush 70 vjeç, ne eksplorojmë jetën e tij të jashtëzakonshme

Andy Welch

“Nëse gjeti Strat-in më të lirë në të gjitha dyqanet,” thotë Nile Rodgers, duke më folur nga plazhi i Miami, pikërisht vendi ku ai shkoi duke ecur me peshkaretë për atë që më vonë do të konsiderohej si kitara elektrike më e madhe në botë. “Unë tregtova Gibson Barney Kessel tim. Djali pas banakut më dha Strat – dhe 300 dollarë. Ishte rrëmuja e vërtetë e mbeturinave.”

Në një dremitje ndaj modelit të luajtur nga heroi i tij Jimi Hendrix në Woodstock në vitin 1969, Rodgers hoqi kitarën dhe e lyeu atë në të bardhë olimpike. Më pas ai u mbyll në banjën e tij për tre ditë – “shpërthim i drurëve” e quan ai – derisa e kishte përvetësuar “përplasjen”, një teknikë të re verbuese që ndërthurte goditjen e çuditshme me mungimin e notave të prera. Është një stil i krijuar për cilësitë e pasura të goditjes dhe ndjesinë e shkëlqyeshme të Strat.

I armatosur me këtë instrument të ri, një model i vitit 1960 me një qafë të vitit 1959, Rodgers filloi të rishpikte muzikën. Tingulli i tij unik u bë shtylla kurrizore e disko – ai rrëzoi hitet për Diana Ross, Sister Sledge dhe grupin e tij, Chic. Shumë shpejt erdhën akte të tjera, nga David Bowie te Grace Jones, Madonna, Duran Duran dhe Daft Punk. Rodgers’ Strat mund të dëgjohet në disqe që kanë shitur qindra miliona kopje, duke fituar “gjallërinë e mbeturinave” jo një por dy pseudonime: “krijuesi i hiteve” dhe “kitara prej 2 miliardë dollarësh”.

“Është ajo që njerëzit kërkojnë kur më kërkojnë mua,” thotë ai. “Dhe betohem, unë gjithmonë shkoj në një seancë regjistrimi duke menduar: “Kjo nuk është ajo çfarë ata duan”. Pastaj i shoh ata duken të zhgënjyer. ‘Çfarë nuk shkon?’ e pyes. “Kjo është e bukur – këto akorde janë të shkëlqyera!” Ata thonë, “A mund të luani gjënë e Nile Rodgers Stratocaster?” Kështu që unë marr Strat-in tim dhe bëj gjënë time. Dhe ata gjithmonë duken kaq të lumtur. Ajo kitarë më ndryshoi jetën 1000%.

Duke festuar 70-vjetorin e lindjes këtë pranverë, Strat – ose Fender Stratocaster – mund të jetë tani instrumenti muzikor më i njohur i të gjitha kohërave. Është pothuajse me siguri kitara më e shitur, e dashur nga legjionet e yjeve riffing. “Strat është po aq i fortë dhe i fortë sa një mushkë,” tha dikur Keith Richards, “megjithatë ka elegancën e një kali garash. Ka gjithçka që ju nevojitet, dhe kjo është e rrallë për të gjetur në ndonjë gjë.”

Bonnie Raitt e mori të parën në vitin 1969, duke e blerë në rrugë në orën 3 të mëngjesit pas një koncerti. Ajo e ka luajtur atë në çdo shfaqje të saj që atëherë dhe ishte thelbësore për 13 fitimet e saj Grammy. “Ka vetëm një ton që nuk ndodh me kitarat e tjera,” thotë ajo. “Ka të bëjë me atë marrje të mesme – thjesht nuk mund ta mposhtni atë.”

Riparuesi i radiove, i kthyer në shpikës, Leo Fender, nuk mund ta dinte se çfarë po fillonte kur filloi të projektonte Strat në fillim të viteve 1950. Ndoshta për shkak se ai nuk ishte një kitarist, ai iu afrua dizajnit ndryshe, duke pasur parasysh jo vetëm prodhimin, por edhe riparimin. Prandaj qafa e ngjitur me rrufe në vend të ngjitjes. Ai kishte goditur në shenjë disa vite më parë me Broadcaster, i cili më vonë u riemërua Telecaster për shkak të një grindjeje ligjore me prodhuesin rival Gretsch. Ai gjithashtu projektoi basin Fender Precision. Të dyja ishin suksese të menjëhershme, të njohura me grupet swing perëndimore, por Telecaster ishte dhe mbetet një kalë pune si pllakë, utilitare – dy kamionçinë, pa marrëzi. Dhe për aq sa muzikantët e donin tingullin e tij, ata shpesh ankoheshin se skajet e tij katrore gërmoheshin në brinjë dhe përplasnin kockat e ijeve.

Strat, me kërthizën e saj të prerë mjeshtërisht dhe prerjet me dy brirë, është ndoshta ajo që vjen në mendje kur dikush dëgjon fjalët “kitarë elektrike”. Miliona lojtarë kanë mësuar në një Strat – qoftë i bërë nga Fender, buxheti i tij Squier, ose një nga kompanitë e shumta që prodhojnë kopje. Shumë të tjerë ëndërrojnë të kenë një model të nivelit të lartë nga dyqani me porosi Fender, që kushton një shumë prej pesë shifrash. Pastaj janë Strats të dorës së dytë me një pronar të mëparshëm të famshëm. Modeli i zi i vitit 1969 që David Gilmour i Pink Floyd luajti në The Dark Side of the Moon, Wish You Were Here dhe The Wall doli në çekiç për pothuajse 4 milion dollarë, në ndihmë të një bamirësie për ndryshimet klimatike.

Pra, si tingëllon një Strat? Çdo gjë që ju dëshironi. Ju mund të shijoni gamën e saj në të gjitha këto këngë: Misirlou, Apache, askund Man, Little Wing, Smoke on the Water, Comfortably Numb, Ka një dritë që nuk shuhet kurrë, erë si teen Spirit, Last Nite, dhe unë Vë bast se dukesh mirë në kërcim. Maestro i Blues Joe Bonamassa ka një nga koleksionet më të mëdha të kitarës në botë, duke përfshirë shumë Strats të cilësisë së mirë muzeale si dhe Howard Reed, Strat i parë i zi. “Flisni që Leo Fender ta ketë të drejtë herën e parë!” ai thotë për njeriun, kompania e vogël e të cilit në Kaliforni ndryshoi botën. “Shumë pak ka ndryshuar nga viti 1954 e deri tani,” shton ai. “Ka qenë në thelb e njëjta kitarë për 70 vjet.”

Në të vërtetë, ka pasur vetëm një pjesë të vogël të ndryshimeve. Në vitin 1956, alder zëvendësoi hirin për trupin, ndërsa dërrasat e palisandërit mbërritën në vitin 1959. Dorezat e tonit kanë ndryshuar formë, llaku është përmirësuar, instalimet elektrike janë ndërruar dhe qafat janë shndërruar. Por një Strat ka qenë gjithmonë një Strat. “Fender janë në një biznes të çuditshëm,” thotë Bonamassa, i preferuari i të cilit është Strat i tij “Sunburst” i vitit 1955, me nofkën Bonnie. “Imagjinoni të jeni CEO i Ford-it dhe biznesi juaj kryesor është të bëni një makinë që duket e njëjtë me atë që keni bërë në vitet 1950. Dhe klientët tuaj nuk duan përmirësime si satnav ose motorë elektrikë. Kompanitë e kitarës po shesin nostalgji – por edhe diçka që është e përjetshme në mënyrë që të mbetet e rëndësishme. Nëse keni pak kreativitet, zgjuarsi dhe pak chutzpah, mund ta sundoni botën me një Strat.”

Justin Norvell u ka menduar shumë këtyre kërkesave të çuditshme gjatë 28 viteve të tij në Fender. Si nënkryetar ekzekutiv i produkteve, ai ka detyrën të mbajë Strat relevant. “Ne duhet të përmbledhim të kaluarën, të tashmen dhe të ardhmen,” thotë ai. “Këta jemi ne, nga Hank Marvin te Mark Bowen nga Idles. Ne duhet të kuptojmë se si një instrument që është çuditërisht i pandryshuar që nga viti 1954 ecën përpara. “Termi im i preferuar për këtë është ‘ngjyrosja brenda vijave’. Strat ekziston – dhe ka gjëra me të cilat mund të ngatërroni brenda kësaj. Është ajo që bëri Leo Fender dhe kjo është ajo që ne vazhdojmë të bëjmë. Ajo që është magjepsëse është se ajo nuk është bërë kurrë një relike. Kjo është për shkak të grupeve të reja që vijnë dhe hedhin në erë skenën muzikore me një dizajn 70-vjeçar. Strat rishpiket me çdo brez.”

Lexo edhe :  Bota dënon gjenocidin serb/ OKB, votohet me 84 vota pro, rezoluta për Srebenicën

Me gjithë njohjen e tij të menjëhershme sot, Strat që Fender projektoi fillimisht ishte në thelb një telekaster i lavdëruar. Por ardhja e stilistit dhe inxhinierit Freddie Tavares e ndryshoi këtë. Ai u frymëzua nga basi me dy brirë Precision ndërsa shtoi prekje inovative duke përfshirë urën e dridhjes që ndryshon lojën – e quajtur gabimisht pasi efekti i ndryshimit të lartësisë që krijon krahu i shkurtër metalik është në të vërtetë vibrato. Tre kamionçina dhe ndërrimi i avancuar ofruan variacion tonaliteti më të madh se pothuajse çdo kitarë tjetër në treg, ndërsa kthesat, konturet dhe animet u shtuan në të gjitha vendet e duhura, që do të thotë se Strat ulet në ijë dhe ngjitet në trup më shumë si një veshje. sesa një instrument muzikor. Stratocaster – i emëruar nga shefi i shitjeve të Fender, Don Randall – debutoi në shfaqjen tregtare të Shoqatës Kombëtare të Tregtarëve të Muzikës në janar 1954 dhe u shfaq në dyqane atë prill. Nuk ishte një sukses i menjëhershëm. Shitjet nuk ishin të mira, pavarësisht se rock’n’roll u ngrit. Siç shkruan Tom Wheeler në librin e tij të vitit 2004, The Stratocaster Chronicles, instrumenti dukej se ishte “aq larg nga kitarat konvencionale sa, të themi, një ukulele baritoni apo edhe një banjo”. Ai shtoi: “Shumë muzikantë profesionistë e panë Fender-in e ri si të padenjë për t’u konsideruar seriozisht. Thjesht një mjet, një mashtrim – madje edhe një shaka.”

Gjërat ishin më keq në Mbretërinë e Bashkuar, ku as që ishte e mundur të merrej një. Për shkak të një embargoje britanike, Strats nuk mbërriti zyrtarisht deri në fillim të viteve 1960 – edhe pse modeli i parë erdhi disi në vitin 1959. Ky ishte një model i kuq feste që Cliff Richard i dha Hank Marvin, kitaristi i grupit të tij Shadows. Marvin u bë menjëherë heroi i parë i kitarës i Britanisë – dhe shumë yje të ardhshëm po e shikonin. “Kitara ime e parë duhej të ishte e kuqe për shkak të Hank Marvin”, thotë bashkëthemeluesi i Dire Straits, Mark Knopfler, i cili kalonte pranë një dyqani kitarësh kur kthehej nga shkolla në shtëpi. Ai kujton se ka shtypur hundën te dritarja për të parë nga afër një Strat të kuq. Ai përfundimisht do të zotëronte një të tillë, duke e luajtur atë në hitin e vitit 1978 të Dire Straits, Sultans of Swing. Popullariteti i Strat u rrit gjatë gjithë viteve 1960. Pika kulmore erdhi kur mbërriti Hendrix, ndoshta kitaristi më me ndikim i të gjitha kohërave dhe rrallëherë është parë duke luajtur diçka përveç Strat. “Një nga nuancat magjepsëse të Xhimit,” thotë motra e tij Janie, “ishte se kitarat e tij nuk ishin thjesht instrumente për të, por zgjerime të tij, pjesë e personalitetit të tij.”

Kur Stone Roses po regjistronin albumin e tyre debutues me të njëjtin emër në vitin 1988, producentit John Leckie nuk i bëri përshtypje tingulli i hollë që vinte nga Gretsch Country Gentleman i John Squire, kështu që i dha me qira një Strat. “Përfundova duke e blerë atë,” thotë Squire. “Ishte një rozë e rrahur – dhe ishte një kitarë e shkëlqyer.”

Squire thotë se ai nuk është koleksionist, megjithëse, ndërsa ai po më flet me telefon nga shtëpia e tij, ka katër Strate rreth tij. E preferuara e tij është një karamele e kuqe me mollë që mund të shihet në videon e Just Another Rainbow, kënga e fundit nga bashkëpunimi i tij me Liam Gallagher. Ky ribotim i 57 master i vitit 2012 është “i gjithë” albumi i tyre i ri: Squire thotë se nëse mund t’i shpëtonte, do të ishte e vetmja kitarë që do të luante. “Ata janë si një thikë e ushtrisë zvicerane,” thotë ai. “Ata mund të bëjnë gjithçka. Ka një tingull atje që më kujton momentet më pak të egra të Hendrix. Unë i mendoj ato si një palë brogues – diçka që thjesht nuk ka nevojë për më shumë përpunim.”

Simon Neil nga Biffy Clyro iu dha Strat-i i tij i parë nga babai i një shoku të bandës. “Unë regjistrova tre regjistrimet tona të para në atë Stratocaster,” thotë ai. “Është kitara më ekspresive që kam luajtur ndonjëherë. Ka një arsye që po e luaj akoma tani. Nuk mendoj se mund të shkruaj muzikë në mënyrën si bëj pa Stratocaster.”

Mac DeMarco, ndërkohë, thotë se fillimisht u frikësua nga artistë si Hendrix, Clapton dhe Jeff Beck, duke pasur parasysh lidhjen e tyre me Strat. “Ata perënditë e kitarës!” ai thote. “Ndihesha sikur duhej të hapja rrugën time. Jeff Beck ishte shefi i kësaj kitare. Ju nuk mund të konkurroni. Por, në një moment të caktuar, pasi provova gjëra të tjera dhe nuk u mora me to, u ktheva dhe bleva një Strat të viteve 1970. Dorë poshtë instrumenti më i bukur që kam pasur ndonjëherë. Më pas kuptova se kaq shumë njerëz kanë luajtur Strats saqë në fakt i bën ato të zbrazëta. Është si një Toyota – ato janë thjesht kaq të besueshme. Është e vetmja gjë që ju nevojitet.”

Leo Fender ia shiti kompaninë e tij gjigantit mediatik CBS në vitin 1965. Ndërsa koleksionistët lakmojnë instrumentet e para-marrjes, duke përmendur një rënie të cilësisë nën CBS, kompania rriti shitjet me 30% në vitin e saj të parë dhe 45% një vit më pas, duke marrë pajisjen elektrike kitarë në lartësi të reja marramendëse. Megjithatë, pas një rënie të vazhdueshme të shitjeve në vitet 1970 dhe 80, CBS ia shiti firmën një grupi investitorësh, duke përfshirë punonjës në 1985. Këto ditë, Fender është kryesisht në pronësi të Servco Pacific. Si një kompani private, ajo nuk publikon shifrat e shitjeve, por Norvell tund me kokë kur sugjeroj se mund të ekzistojnë miliona, ndoshta dhjetëra miliona Strats. U raportua gjithashtu se vitet e pandemisë panë shitjet më të mira ndonjëherë të Fender, duke sugjeruar se ka ende shumë oreks për këtë klasik 70-vjeçar. Dhe e gjithë kjo nga mendja e Leo Fender, një njeri që me sa duket nuk mund të akordonte as një kitarë dhe që thoshte se nëse kishte 100 dollarë për të bërë diçka, ai do të “shpenzonte 99 dollarë për ta bërë atë të funksiononte dhe 1 dollarë për ta bërë atë të bukur”. Misioni u realizua.

Të fundit

Këshilli i Sigurimit i OKB-së në takim urgjent pas sulmit në Rafah

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara do të mbajë të martën një takim urgjent, pas sulmeve izraelite që...

Drejtonte makinën në efektin e drogës/ Shoferi humb kontrollin, përfundon në një banesë

Një aksident ka ndodhur në Tiranë, ku një shofer i cili drejtonte mjetin nën efektin e alkolit ka humbur drejtimin e mjetit, duke dalë...

Dedikimi prekës i Ana Likës në ditëlindjen e të ëmës së ndjerë

Pak muaj më parë motra e madhe e Ingrid dhe Inis Gjonit ndërroi jetë. Ilda Gjoni, nëna e aktores Anna Lika mbylli sytë përgjithmonë...

“Nganjëherë na ka rrëshqitur edhe këmba”, Julian Deda reagon pas daljes nga shtëpia

Aktori Julian Deda ka reaguar për herë të parë pas përfundimit të “Big Brother VIP3”. Finalisti, i cili u përball kokë më kokë me Eglën,...

Lajme të tjera

Web TV