test

A ndikojnë humori dhe emocionet te lëkura?

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ke dëgjuar për psikodermatologjinë? Ky term lidhet me studimin e emocioneve dhe mënyrën si ato ndikojnë në fytyrën e secilit dhe e anasjellta. Mjekja dermatologe Gina Schoeman ka zbuluar për “Pop Sugar” disa detaje rreth kësaj teme.

Sipas saj, disa nga problematikat që trajtohen nga kjo degë, janë shfaqja e akneve, ekzema, psoriasis, rosacea dhe rënia e flokut. “Stresi, ankthi, depresioni dhe të tjerë faktorë emocionalë mund të nxisin probleme, madje edhe mund të bëhen shkatarë për shpërthime.

Po ashtu, gjendja e lëkurës mundet lehtësisht të ndikojë në humorin e gjithsecilit.

Kur trupi është në alarm nga stresi apo gjendje të ngjashme, rritet niveli i kortizolit duke shtuar inflamacionin, ndikon në hormonet e sesksit, në bakteret e mira të stomakut dhe rezistencën ndaj insulinës. Të gjitha këto mund të shkaktojnë dëme në lëkurë.

Çfarë duhet të bësh nëse po vuan nga faktorët emocionalë dhe shpërthimet në lëkurë?

Hapi i parë i rëndësishëm është të flasësh me një profesionist dhe të mos ndihesh i/e gjykuar kur shpjegon situatën.

Lejo pranë njërëzit më të afërt dhe merri me vete për ta bërë situatën më të lehtë. Gjithashtu, sugjerohet të qëndrosh larg internetit për të mos lexuar gjithçka shkruhet./E.Ç

Të fundit

Kredi me zero interes për punonjësit e administratës, ja si do të ndahen, kriteret

Zbardhet sistemi i pikëzimit me kriteret mbi bazën e të cilave do të vlerësohen punonjësit e administratës që aplikojnë...

Djali i Belerit kandidat i PD për Himarën? Dhuli zbulon çfarë pritet të ndodhë

Apeli i GJKKO la në fuqi dënimin për Fredi Belerin me 2 vite burg për korrupsion zgjedhor. Ish-zëdhënësi i fushatës së Belerit, Skerdjan Dhuli...

E trishtë/ Ndahet nga jeta në moshë të re këngëtari i njohur

Shifty Shellshock, emri i vërtetë i të cilit ishte Seth Binzer, i grupit Crazy Town, të cilët u bënë të njohur për këngën e...

“Grekët, të zënë në çarkun e tyre”/ Çupi: ‘Beleri’, problem i Greqisë

Gjykata e Apelit të Posaçëm la të pandryshuar dënimin për Fredi Belerin. Kryetari i zgjedhur i Himarës do të qëndrojë në qeli deri në...

VIDEO/ Austria kalon në avantazh ndaj Holandës, autogol qesharak i Malen

Mbyllen 45-minutat e para në dy ndeshjet e Grupit D, aty ku rezultati më befasues vjen nga ndeshja mes Holandës dhe Austrisë. Për momentin...

Lajme të tjera

Web TV