25 vjetori i Çlirimit/Tony Blair kthehet në Kosovë: Mezi pres t’iu shoh në familjen e OKB

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ish-kryeministri britanik, Tony Blair kthehet në Kosovë për të tretën herë pas përfundimit të luftës. Njeriu kyç që vuri në lëvizje ndërhyrjen e NATO-s kundër regjimit të Millosheviçit në vitin 1999, në konferencë me presidenten Vjosa Osmani tha se mezi pret që ta shohë Kosovën në familjen e Kombeve të Bashkuara.

25-vite pas ndërhyrjes së NATO-s, Blair vijon të jetë i bindur se ai ishte vendimi i duhur dhe se sot duhet të qëndrojnë edhe më shumë krah popullit të Kosovës.

“Isha i bindur që ishte gjëja e duhur për ta bërë dhe vazhdoj ta kem këtë bindje, tani jam i bindur që duhet të rrimë krah njerëz të Kosovës. Këtu po ndodhin gjëra pozitive që janë mësim për tërë popullin e Kosovës. Pres me padurim ta shoh ditën kur Kosova zë vendin e duhur në familjen e kombeve”, tha Blair.

Presidentja Vjosa Osmani vlerësoi Blair për rolin e tij vendimtar në çlirimin e Kosovës, ndërsa tha se mbetet heto i popullit të Kosovës

“Bota demokratike do të kujtohet për here kumbimin e fjalive ‘kjo është gjëja e duhur për tu bërë”. Fjalët e thëna nga Blair 25 vite më parë, ku njoftonte botën demokratike tu bashkuar për të ndaluar krimet e Milloshevic në Kosovë. 25 vite më pas edhe çdo ditë nga ajo ditë, ne ju themi faleminderit, që përkundër sfidave ju orientuat kompasin e historisë.

Ju falënderoj që jeni me ne në 25 vjetorin e çlirimit, që ta shihni mirënjohjen e qytetarëve tanë që nga viti 99 kur u radhitët në anën e popullit të Kosovës për të qenë i lirë.

Roli juaj ishte vendimtar, sikurse atëherë që ishit hero i popullit të Kosovës edhe sot jeni hero i paqes për vendimin e drejtë të asaj kohe dhe përkrahjen që i keni dhënë Kosovës në 25 vite. Ju na shpëtuat nga shfarosja që synohej nga Milloshevic. Ju vet i keni thënë që ndërhyrja në Kosovë ishte një betejë mes së mirë dhe se keqes, një betejë mes demokracisë dhe diktaturës”, tha Osmani.

Lexo edhe :  Kandidatja shqiptare fitoi, ​Kurti premton rritje të mbështetjes për Preshevën

Presidentja tha se Kosova është trashëgimia më e suksesshme e Tony Blair.

“Kosova është një nga trashëgimitë tuaja më të suksesshme. Trashëgimia juaj në Kosovës, është trashëgimi e shpresës e lirisë, e partneritetit të qëndrueshëm. Të nderuar që u kemi mik dhe aleatë të Kosovës, në përpjekjet për paqe dhe progres. populli i Kosovës do ju mbajë në zemër sot dhe përherë për kontributin tuaj të çmueshëm për lirinë tonë”, tha Osmani./e.t

Të fundit

Daja vrau mbesën 11- vjeçare në Greqi, i vihet zjarri banesës së autorit!

Pas ngjarjes së rëndë të ndodhur në Greqi, (10 qershor) ku daja vrau me një kaçavidë mbesën e tij...

Korçë/ Shkoi të mblidhte çaj tek Qafa e Gjarprit, burri rrëzohet nga shkëmbi gjen vdekjen

Bie nga shkëmbi ndërron jetë mjë person. Ngjarja sipas policisë ka ndodhur në Moglicë të Maliqit në vendin e quajtur Qafa e Gjarprit. Sipas dëshmive banori...

Paralajmëron SHBA: Rusia mund të ndërhyjë në zgjedhjet presidenciale

Bloomberg ka raportuar se një numër në rritje i kundërshtarëve të SHBA-së, të udhëhequr nga Rusia, janë përpjekur të ndikojnë në zgjedhjet presidenciale të vitit...

Begaj vizitë zyrtare në Shkup, merr pjesë në Samitin e SEECP

Presidenti Bajram Begaj ditën e sotme do të jetë në Shkup për Samitin e SEECP, ( Samiti i Procesit të Bashkëpunimit në Europën Juglindore) Ai...

Festa e Shna Ndout/ Besimtarët mbyllin pelegrinazhin në “Kishën e Mrekullive”

Kjo e enjte shënon fundin e 13 të martave të mira dhe pelegrinazhit të besimtarëve. “Shna Ndoun” e cilësojnë si “kishën e mrekullive”. Ndër pelegrinë,...

Lajme të tjera

Web TV