Rritja e pagave për 130 mijë punonjës të administratës, ja kur pritet të fillojë zbatimi

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Punonjësit e administratës do të përfitojnë rritje të pagave nga muaji korrik. Shtesat që ata do të marrin arrijnë deri në 35%.

130 mijë punonjës do të përfitojnë rritje të pagës në muajin korrik. Vendimi prek pothuajse të gjithë punonjësit e administratës, me kategori që do të marrin shtesa nga 7% deri në 35%.

Kështu, punonjësit e shëndetësisë, të cilët vitin e kaluar morën rritje nga 3500 deri në 6.000 lekë/muaj, këtë vit do të marrin 15 mijë deri në 20 mijë lekë shtesë.

Kjo do të sjellë për mjekët një rritje kumulative page në 131 mijë lekë në muaj, ndërsa për infermierët 87 mijë lekë në muaj.

Edhe mësuesit do të përfitojnë rritje 30%, duke çuar shumën bruto nga 75 mijë lekë deri në 105 mijë lekë.

Rritje të pagave do të ketë edhe për punonjësit e bashkive, duke synuar ngushtimin e hendekut që ekziston midis kësaj kategorie dhe punonjësve të ministrive.

Reforma synon që ta cojë pagën mesatare në shtet, 107 mijë lekë në muaj, sipas angazhimit që ndërmori qeveria një vit më parë kur deklaroi shifrën 900 euro.

Rreth 39 miliardë lekë është kosto e llogaritur për dy vendimet e vitit të kaluar dhe atij që do të firmoset këtë verë./   S.M

Të fundit

Homazhe për ish-kryebashkiakun Sejdini, Balla: Përçoi mesazhin e bashkëpunimit

Janë zhvilluar këtë të enjte homazhet në Elbasan në nder të ish-kryebashkiakut të Elbasanit, Qazim Sejdini. Sejdini ndërroi jetë të...

Tatimi për profesionet e lira/Braçe: Kush do le të ikë në Kosovë, se ua mat kokën ai atje

Deputeti socialist Erion Braçe mendon se ligji për tatimin e profesioneve të lira nuk është i gabuar. Në një debat me Jorida Tabakun nga opozita...

Meloni në qendër të vëmendjes në samitin e G7 këtë javë, do presë liderët e botës

Dy opsione akomodimi për samitin e G7 të kësaj jave në rajonin jugor italian të Pulias janë shfaqur: Njëra, një vendpushim luksoz me vila të...

Kush është 36-vjeçari që iu sekuestrua 1.8 mln euro pasuri në Fier!

Mijëra hektar tokë, apartamente, vendparkim, 12 makina dhe llogari bankare, pasuri në total me vlerë rreth 1.8 milion euro që u sekuestruan një ditë...

Will Smith pretendon se ka parë një fantazmë: Ia mbatha nga hoteli

Will Smith ka pasur disa takime drithëruese gjatë rrjedhës së jetës së tij. Gjatë javëve të fundit, Smith ka promovuar filmin e tij të...

Lajme të tjera

Web TV