Free Porn

manotobet

takbet
betcart
betboro

megapari
mahbet
betforward


1xbet
teen sex
porn
djav
best porn 2025
porn 2026
brunette banged
Ankara Escort
1xbet
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com

1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com

1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
betforward
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co

betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co

betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
deneme bonusu veren bahis siteleri
deneme bonusu
casino slot siteleri/a>
Deneme bonusu veren siteler
Deneme bonusu veren siteler
Deneme bonusu veren siteler
Deneme bonusu veren siteler
Cialis
Cialis Fiyat
deneme bonusu
padişahbet
padişahbet
padişahbet
deneme bonusu 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet 1xbet untertitelporno porno 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet 1xbet سایت شرط بندی معتبر 1xbet وان ایکس بت

“Çmendet” moti në Evropë, Italia “përvëlohet” nga i nxehti, zjarret pushtojnë Turqinë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Temperaturat e larta kanë “pushtuar” pjesë të Evropës duke shkaktuar edhe problem të mëdha deri në pasojë vdekje të shumë banorëve. Por, nga ana tjetrër, moti duket sikur është “çmendur”, pasi valë të frikshme ‘meteo-tsunami’ po godasin Ishujt Balearik, përmbytje të mëdha në Alpet Franceze dhe zjarre vdekjeprurëse që shpërthejnë fshatrat turke.

Mërkuri pritet të rritet deri në 42 gradë Celsius sot në qytetin jugor italian të Foggia, ndërsa hotelet në Siçili thuhet se kanë larguar turistët mes një thatësire në ishull.

Mediat e huaja raportojnë se në Spanjë, një video dramatike ka treguar momentin kur një valë e madhe shpërtheu mbi rrugën në qytetin turistik Balearic të Puerto Alcudia, një zonë e njohur për turistët.

Por përmbytjet  në Francë shkatërruar një fshat alpin dhe duke i detyruar banorët e tij të evakuohen me helikopter.

Ndërkohë në Turqi, njëmbëdhjetë persona kanë humbur jetën dhe dhjetëra janë plagosur pasi një zjarr i madh përfshiu disa fshatra gjatë natës, tha të premten ministri i shëndetësisë i vendit.

Italia tani po përgatitet gjithashtu për zjarret, me paralajmërime se vala e të nxehtit e kombinuar me kushtet e thata mund të prodhojë rrethana ideale për flakët në zona si Sardenja dhe Siçilia.

Një zjarr i egër shpërtheu në lagjen Camaldoli të Napolit vonë të mërkurën, duke lënë pjesë të qytetit të mbuluara me pluhur. Më në jug, Siçilia ka qenë në vijën e parë të përballjes me verërat më të ngrohta për shkak të ndryshimeve klimatike – duke regjistruar temperaturën më të lartë të regjistruar në Evropë prej 48.8 gradë Celsius në 2021..

Agjencia kombëtare e motit të Spanjës AEMET paralajmëroi se ekzistonte një mundësi prej 40 deri në 70 për qind që një meteo-tsunami të ndodhte mes të mërkurës orës 18:00 dhe të enjtes në orën 08:00.

Lexo edhe :  Misteri/ Atentatori shënjestronte Trump, snajperistët e shërbimeve sekrete ...

Pamjet dramatike ajrore të skenës nga sot tregojnë valët që vazhdojnë të lahen nëpër fshat, me një ekip televiziv që vëzhgon një shtëpi të shkatërruar nga forca e rrymës.

Shtëpitë e tjera ishin pothuajse të zhytura në ujë, raportoi France Télévisions, me rrugët e mbushura me baltë dhe makina që shiheshin të rrotulluara anash.

Ndërkohë janë kushtet e thata që po rrënojnë Turqinë, duke lejuar që zjarret si furra të mbulohen në rajonin juglindor kurd, të cilat kanë rezultuar me viktima.

Sipas shifrave të fundit nga Sistemi Evropian i Informacionit për Zjarret në Pyje (EFFIS), Turqia ka pësuar 74 zjarre deri tani këtë vit, të cilat kanë shkatërruar 12,910 hektarë tokë.

Në verën e vitit 2021, Turqia pësoi zjarret e saj më të këqija ndonjëherë, të cilat morën nëntë jetë dhe shkatërruan sipërfaqe të mëdha toke pyjore në brigjet e saj të Mesdheut dhe Egjeut.

Fatkeqësia shkaktoi një krizë politike pasi doli se Turqia nuk kishte aeroplanë funksionalë të zjarrfikësve, duke rritur presionin ndaj Presidentit Rexhep Tajip Erdogan, i cili u detyrua të pranonte ndihmën ndërkombëtare.

Kjo e shtyu gjithashtu Ankaranë të shtyjë ratifikimin e vonuar nga Turqia të Marrëveshjes së Parisit për Klimën, duke u bërë e fundit nga grupi i 20 ekonomive kryesore që e bën këtë.

Ekspertët thonë se ndryshimi i klimës do të nxisë më shumë zjarre dhe fatkeqësi të tjera në Turqi, nëse nuk merren masa për të trajtuar problemin. /e.t

Të fundit

Profesori i shkencave politike: Atentati ndaj Trumpit do të ketë pasoja

Atentati ndaj kandidatit të pritur republikan për president të Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, do të shkaktojë pasoja politike...

Rukola, arsyet pse duhet ta konsumoni

Rukola konsiderohet një nga ushqimet me më shumë vlera ushqyese që mund të hani. Rukola nuk ka qenë shumë e njohur për shqiptarët, gjë...

Kiara Tito poston foto me vjehrrën, komenti i Luit tërheq vëmendjen e të gjithëve

Prej ditësh familja Ejlli, Kiara, Lui dhe Luna, është duke shijuar pushimet në Turqi. Pjesë e tyre është bërë dhe nëna e Luizit. Çifti ka...

Francezja lind fëmijën në ambulancë në Korçë

Një franceze e martuar në Korçë ka lindur fëmijën e saj në ambulancë duke shkuar drejt martenitetit të këtij qyteti. Sipas mjekëve të martenitetit, 19...

Pas daljes nga BBV nuk flet më me çiftin?! Elvis Myrtaj tregon si qëndron e vërteta…

Ish-banori i Big Brother VIP, Elvis Myrtaj ka qenë së fundmi pjesë e panelit të Top Arena në Top Channel. Ai zbuloi të vërtetën e...

Lajme të tjera

Web TV