Aktualitet

Fluks udhëtarësh në portin e Vlorës dhe atë të Durrësit

Pas festave të fundvitit, emigrantët që jetojnë në Itali kanë zgjedhur për tu larguar portin e Vlorës dhe atë të Durrësit, ku është parë një fluks i madh i udhëtarëve. Porti i Vlorës bëri të ditur sot se rreth 2000...

Ngjarja në Korçë, familja e punëtorit do përfitojë 10 mijë lekë në muaj

Detaje të reja kanë dalë në dritë lidhur me vdekjen e punëtorit 36-vjeçar, Ervis Josifi ditën e djeshme në zonën  pazarit në Korçë. Sipas deklarimeve të personave të shoqëruar në polici, mësohet se 36-vjeçarit i ra mbi kokë segmenti metalik...

Shoferë kujdes/ Nis monitorimi me radarin “TruCam”, gjithçka në video

Një patrullë e policisë rrugore me anë të një radari të veçantë i cili do të monitorojë dhe regjistrojë në video shpejtësinë e automjeteve. “Trucam” është mjeti i posaçëm që fotografon çdo mjet që lëviz mbi 40 kilometër në orë,...

Kamionët për në Greqi nuk do kalojnë nesër nga Kapshtica, ja shkaku

Ulja e ndjeshme e temperaturave po pengon kalimin e kamionëve në drejtim të Greqisë. Kërkesa për ndalimin e qarkullimit është bërë nga pala greke. Në njoftim sqarohet se kjo bëhet për të shmangur  problemet dhe vështirësitë në qarkullim, si pasojë...

Virusi i gripit në qarkullim, shefja e ISHP bën paralajmërimin

Vaksinimi për gripin është i domosdoshëm pasi ky virus është në qarkullim. Ky lajmërim është bërë nga shefja e Departamentit të Sëmundjeve Infektive në Institutin e Shëndetit Publik Silva Bino. Sipas saj është e nevojshme që të gjithë të marrim...

Rritet mosha e pensionit për gratë

Sipas legjislacionit për “Sigurimet Shoqërore” në Republikën e Shqipërisë prej janarit të 2019-ës, mosha e pensionit për gratë ka shkuar 61 vjeç. Sipas këtij ligji mosha e daljes në pension do të pësojë rritje nga viti në vit, dhe nga...

PD akuzon qeverinë: 47 milionë euro për inceneratorët fantazmë

Ish-deputetja e PD, Lindita Metaliaj ka hedhur akuza të tjera ndaj qeverisë duke deklaruar  se ajo ka dhënë 47 milionë euro për inceneratorë fantazmë. Sipas ish deputetes, Lindita Metaliaj , kryeministri Edi Rama po zhvat shqiptarët për t'u pasuruar vetë...

Ndryshimi ekstrem i motit, ja ditët që duhet të bëni kujdes

Duke nisur nga dita e hënë, Shqipëria do të përfshihet nga masat ajrore të acarta që kanë mbuluar Evropën Qëndrore, Gjermaninë, Zvicrën e Francën. “Presim që ky ajër të zbresë drejt Ballkanit. Parashikohet të qëndrojë shumë pak. Të hënën...

Detajet/ Sekuestrohen 5 automjete të vjedhura në pikat kufitare

Për të eliminuar radhët, Policia Kufitare ka shtuar sportelet në dalje. Aktualisht vijon puna me 9 sportele, 6 në dalje dhe 3 në hyrje. Në momente kur fluksi është i madh, Policia Kufitare aplikon kontrollet e lehtësuara kufitare, pa...

Punëtori humbi jetën nga vinçi, zbardhet kërkesa e avokatit

Policia njoftoi sot arrestimin e dy personave për vdekjen e 35-vjeçarit, Elvis Josifi në Korçë që u godit ditën e djeshme nga një vinç në vendin e punës. Në pranga kanë rënë përgjegjësi teknik i firmës së ndërtimit F.P, 67-vjeç...

Të fundit

C*vid-19/ Thyhet rekordi në Kosovë, shënohet shifra më e lartë e rasteve ditore që nga fillimi i pandemisë

Kosova ka shënuar shifrën më të lartë ditore të rasteve të reja me koronavirus që nga fillimi i pandemisë. Autoritetet...

Neglizhenca po na vret!/ Brataj: Virusi u konsiderua ‘jo real’

Në një intervistë për gazetën “Fjala”, kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj, tregon se në urgjencën kombëtare vijnë rreth 2000-2200 thirrje në ditë, nga...

Macron shkarkon ministrin e Brendshëm, ja arsyeja

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, shkarkoi të hënën nga detyra ministrin e Brendshëm, Christophe Castaner. Shkarkimi është pjesë e një riorganizimi të kabinetit qeveritar, pas...

Vetëflijimi në Kombinat/Gazetarja: Blerta po fsheh emrin e sektit që i çoi drejt vetëvrasjes

“Blerta Josifi, e vetmja e mbijetuar në familjen Josifi do të përballet sërish me Prokurorinë”, deklaroi sonte gazetarja Anila Hoxha. E ftuar në studion e...

Gjici: Pa gabimet e veta, Kukësi duhet të ishte në krye, jo Tirana

Në takimin e vlefshëm për javën e 32-të të Kategorisë Superiore të Kampionatit Kombëtar të Futbollit, të luajtur të hënën në mbrëmje, Kukësi i...