Aktualitet

Reaksion kimik në laborator, helmohen 7 nxënës të një gjimnazi

Shtatë nxënës janë helmuar në orën e kimisë gjatë punës në laborator. Ngjarja ka ndodhur sot në mesditë në shkollën mesme ‘Janaq Kilica’. Një reaksion kimik ka shkaktuar panik tek nxënësit e një shkolle në Fier, ku për pasojë...

Milena, historia e gruas që u kthye nga viktimë në vrasëse

Milena vjen nga një familje në dukje "normale", siç e përshkruajnë fqinjët e saj. Milena lindi në 1957 në qytetin italian të Mezzanino, në provincën e Pavias. Por fëmijëria e saj nuk ishte ashtu siç përshkruhet nga të njohurit...

Kryeprokurori Çela: Arrestimi i Henri Çilit, fryt i punës së drejtësisë së pavarur

Kryeprokurori Olsian Çela ka reaguar pas aksionit të Prokurorisë së Përmetit dhe Policisë së Shtetit për arrestimin e botuesit Henri Çili dhe disa personave të tjerë. Çela e konsideron fryt të punës së një drejtësie të pavarur. “Operacioni ku u...

Po vijnë nigerianët/ Kontratë pune në Shqipëri për 300 euro, qindra në pritje

Pagat e ulëta dhe përkushtimi në punë ka bërë që shumë kompani shqiptare të orientohen drejt tregut afrikan të punës. Nga ana tjetër edhe punëtorët afrikanë janë të kënaqur me Shqipërinë, pasi krahasuar me vendet nga vijnë pagat janë...

Projekti i Rindërtimit, Ahmetaj: Grantet për qytetarët, në bazë të dëmtimit të banesës

Ministri i Shtetit për Rindërtim, Arben Ahmetaj teksa ka prezantuar projektin e Rindërtimit, deklaroi se grantet për qytetarët, banesat e të cilëve janë dëmtuar nga tërmeti, do të jepen në varësi të dëmeve të shkaktuara. Gjatë fjalës së tij...

Frikë nga provokimet? Presidenca: Më 2 mars, qytetarët të regjistrojnë çdo gjë

Tedi Blushi, zëdhënës i Presidentit, ka kërkuar nga qytetarët që do i bashkohen manifestimit të 2 marsit që të bashkëpunojnë në “realizimin e tij në mënyrën më qytetare, europiane dhe patriotike”. “Theksojmë se ky është Manifestim, jo për dhunë ndaj...

Tre modelet e shtëpive/ Margariti: Ja sipërfaqja për çdo familje  

Janë tre modele banesash që lidhen ngushtësisht me numrin e anëtarëve të familjes. Banesat duhet të jenë sa më lehtësisht të ndërrueshme. Duhet të kenë element të mëparshëm të jetës së tyre rurale. Po tentojmë të bëjnë bërë banesa...

Propozimi i PD: Si duhet të bëhet identifikimi dhe votimi elektronik në zgjedhje

Partia Demokratike ka bërë publik propozimin për identifikimin dhe votimin elektronik të qytetarëve në zgjedhjet e ardhshme parlamentare. Propozimi është bërë në Këshillin Politik të ngritur për Reformën Zgjedhore. Sipas PD-së, nëpërmjet identifikimit, votimit dhe numërimit elektronik synohet liria, sekreti...

Rindërtimi/ Rama: Ja zonat ku do të nisë fillimisht puna

Rindërtimi i banesave të dëmtuara nga tërmeti do të nisë fillimisht në zonat rurale, në zonat më varfra ku familjet jetojnë në çadra dhe pranë shtëpive të rrënuara. “Banesa më shumë njësi pra apartamente , lagje e blloqe të...

Ndalimi i Henri Çilit, reagon zv.kryeministri Braçe: Bravo Prokurorisë, i neveritur nga llumi

Zëvendëskryeministri Erjon Braçe ka reaguar pas raportimeve se Policia e Shtetit ka ndaluar biznesmenin Henri Çili. Ndonëse jo zyrtarisht, raportohet se Çili është ndaluar me kërkesë të Prokurorisë së Përmetit pasi është regjistruar në përgjime duke u përpjekur të ndryshojë...

Të fundit

Vjedhje dhe trafik narkotikësh, OFL iu kërkon “llogari” për pasurinë 3 personave

Tre persona të dënuar për drogë dhe vjedhje me armë, duhet të japin “llogari” për pasurinë e tyre para...

Radha kilometrike në Kakavijë, qytetarët presin të tensionuar për të kaluar kufirin

Në Kakavijë situata është kaotike për shkak të radhëve të gjata që janë krijuar prej ditësh. Kjo duket edhe nga pamjet e siguruara nga Fjala.al...

Ç’po ndodh në familjen e Monica Bellucci-t? Aktorja pushime në krahët e ish-bashkëshortit

Monica Bellucci dhe Vincent Cassel mbetën në një marrëdhënie të shkëlqyer pas divorcit. Ende ka spekulime se ish-bashkëshortët nuk pajtohen më së miri, mirëpo...

Vajzat me te sukseshme te ekraneve shqiptare/ Pandemia nuk i ndalon

Te Admiruara për pamjen e tyre ku disa mbërrijnë tek ekrani nga konkurset e bukurisë, ato nuk e fshehin as talentin e tyre para...