Kosova

Shqiptarët mund ta përdorin pa kushte flamurin kuq e zi në Malin i Zi

Kuvendi i Malit të Zi, me mbështetjen e shumicës, miratoi ligjin për simbolet kombëtare të hartuar nga ministria e Pakicave. Ligji garanton përdorimin e lirë të simboleve kombëtare dhe hedh poshtë neni 23, për rendin dhe qetësinë publike, i...

Pacolli-Vuçiçit: Kisha ka mbrojtje më të madhe në Kosovë se në Serbi

Ministri i Jashtëm i Kosovës, Behgjet Pacolli ka kundërshtuar deklaratat e presidentit serb, Aleksandar Vuçiçit mbi Kishat dhe Manastiret Ortodokse Serbe në Kosovë. Pacolli ka thënë se Kosova ofron mbrojtjen më të madhe të mundshme për objektet fetare, diçka që...

E kërcënoi me vdekje, prangoset i dyshuari. Reagon Albin Kurti: Lirojeni

Policia e Kosovës me urdhër të Prokurorisë ka ndaluar për 48 orë një person, me emrin Haxhi Hoti, i cili në zgjedhjet e fundit ishte pjesë e partisë Nisma Socialdemokrate, nën dyshimet se ka kërcënuar me jetë kryetarin e...

Ilir Meta, urimi për Vitin e Ri, Haradinaj publikon kartolinën

Presidenti i Republikës, Ilir Meta,  i ka dërguar një letër urimi kryeministrit në detyrë të Kosovës,  Ramush Haradinaj, me rastin e Vitit të Ri. Lajmi bëhet i ditur nga vetë Haradinaj në rrjetin e tij social “Facebook”. Ai shkruan se...

Maqedonia e Veriut drejt formimit të qeverisë së re

Maqedonia është duke shkuar drejt formimit të qeverisë së re. Sot është paralajmëruar një takim mes kryeministrit Zoran Zaev dhe liderit të VMRO-DPMNE-së, Hristian Mickoski. Zaev pati theksuar gjatë ditëve të kaluara se nuk do të ketë zgjedhje më 12...

‘Kryeministri i ri’/ Albin Kurti refuzon ftesën e Hashim Thaçit

Lideri i Vetëvendosjes Albin Kurti ka refuzuar ftesën e presidentit të Kosovës Hashim Thaçit për takim. Ftesa e Thaçit ka arritur në selinë e LVV-së sot pak para orës 11:00. Vetëvendosja shpjegon se Kurti e ka të pamundur që të...

Thaçi mandaton sot kryeministrin/ Albin Kurti s’ka votat për qeverinë e re

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi pritet të mandatojë ditën e sotme Albin Kurtin si kryeministër për të formuar qeverinë e re. Edhe pse ky i fundit nuk i ka votat e duhura për të krijuar kabinetin e ri qeverisës. Pas...

Konstituimi i Kuvendit, Kadri Veseli: Të mos krijojmë kriza artificiale

Pas konstitutimit të Kuvendit, kreu i PDK-së dhe ish-kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka deklaruar se  është mirë që kjo të hapë rrugë edhe për formimin e qeverisë. Ai ka thënë se nuk duhet krijuar kriza artificiale. “Për dy...

Betohen deputetët e Parlamentit të Kosovës, Kurti me flamur kombëtar

Deputetët e rinj të Parlamentit të Kosovës janë betuar ditën e sotme, pasi u zgjodhën nga zgjedhjet e parakohshme të zhvilluara në tetor, ndërkohë që qeveria ende nuk është krijuar. Fillimisht u bë verifikimi i mandateve të 111 deputetëve, ndërkohë...

Dështimi i marrëveshjes/ Sot mblidhet parlamenti i Kosovës  

Pas dështimit për arritjen e një marrëveshjeje midis Albin Kurtit dhe Isa Mustafës për krijimin e qeverisë së re, parlamenti i Kosovës i dalë nga zgjedhjet e parakohshme parlamentare të 6 tetorit mblidhet pasditen e sotme. Një ditë më parë...

Të fundit

Berisha e pret për protestë/ Nard Ndoka çel sezonin turistik dhe merr rreze dielli

Protesta e 7 korrikut është kryefjala në Partinë Demokratike dhe të gjithë demokratët po përgatiten për një tubim që...

Kryeministri holandez zbulon prapaskenën: Gati u rrahëm fizikisht me Ramën në Sofje

Kryeministri holandez, Mark Rutte në konferencën e sotme të përbashkët me kryeministrin Edi Rama, tregoi një episod kur të dy gati sa nuk ishin...

Gati “Lufta e Tretë Botërore”, Suedia e Finlanda përgatiten për konflikt me Rusinë

Presidenti Vladimir Putin ka deklaruar se Rusia do të përgjigjet në të njëjtën mënyrë nëse NATO do të vendoste trupa dhe infrastrukturë ushtarake në...

Përmbysje spektakolare nga Novak Djokovic, serbi zgjohet dhe kualifikohet në gjysmëfinale

Novak Djokovic dëshmoi edhe një herë se ka ‘shtatë jetë’ brenda katër mureve të Wimbledonit . Në fitoren e tij të njëzet e gjashtë...