Kosova

U paguan nga ISIS, ja si luftoi në Siri gjithë familja nga Kosova!

Gjykata Themelore në Prishtinë, ditën e djeshme, ka dënuar me nga dy vjet burg, nënën Shyhrete Tafaj dhe dy vajzat e saj, Meke Tafaj, Valdete Tafaj-Daçaj. Ato kishin pranuar fajësinë për veprën penale “organizim dhe pjesëmarrje në grup terrorist”. Por...

Albin Kurti flet për negociatat: Jemi afër marrëveshjes

Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka folur lidhur me negociatat mes tij dhe Isa Mustafës nga Lidhja Demokratike e Kosovës për një koalicion të mundshëm bashkëqeverisës. Kurti ka thënë se janë afër marrëveshjes me LDK-në. “Në takimin e fundit në...

Foto/Ngacmonte seksualisht vajza të mitura, shpallet në kërkim 34-vjeçari

Policia Kosovës kërkon ndihmën e qytetarëve për arrestimin e një 34-vjeçari nga qyteti i Drenasit. Bëhet fjalë për Destan Qorrin i cili akuzohet për tri vepra penale “dhunim, sulm seksual dhe kanosje”, ndaj femrave të mitura. Njoftimi Policisë Kosovës: Referuar tri veprave...

Masakra e Reçakut, UÇK hakmerret duke vrarë zv/komandantin serb

Më 15 janar 1999, forcat policore dhe ushtarake serbe vranë 45 civilë shqiptarë në fshatin Reçak të komunës së Shtimes. Në 21 vjetorin e kësaj  masakre, banorët e fshatit, të cilëve iu vranë familjarët, thonë se janë të dëshpëruar...

Çfarë po fsheh Albin Kurti? A ka pasur një takim sekret me Hashim Thaçin?

Kalkulimet politike midis forcave politike në Kosovë për të formuar qeverinë e re, po e fusin vendin në një stanjacion politik dhe ekonomik. Lëvizjet politike të Albin Kurtit, i cili kërkon të fitojë kohë, dhe nga ana tjetër kokëfortësia e...

21-vjetori i Masakrës së Reçakut/ Provokojnë serbët: Kosova është e jona!

Serbët nuk kanë të ndalur me provokimet e tyre kundrejt shqiptarëve të Kosovës. Madje, edhe në 21-vjetorin e Masakrës së Reçakut, serbët kanë provokuar me deklaratat se Kosova mbetet e Serbisë. Pas këngës ultranacionaliste, të tenistit serb Novak Djokoviç kundër...

William Walker, njeriu që denoncoi mizoritë serbe

Masakra e Reçakut, e cila sot shënon 21 vite, do të mbahet mend gjatë në histori si një nga ngjarjet më të tmerrshme të krimeve kundër njerëzimit. Kjo do të ishte ngjarja që do të bënte Perëndimin të kthente sytë...

21 vite nga Masakra e Reçakut/ Serbia kreu krimin më barbar pas Hitlerit

21 vite më parë forcat policore dhe ushtarake serbe kryen njërën nga masakrat më të tmerrshme kundër njerëzimit që pas Luftës së Dytë Botërore. Në përkujtim të përvjetorit të kësaj masakre, u zhvilluan homazhe në Kompleksin Përkujtimor në Reçak. Policia dhe...

Ja si qëllon me armë hoxhanesha e Kosovës, Ikballe Hududi

Është publikuar një video e përfaqësues shiite në Kosovë, tashmë të arrestuar, Ikballe Hudutit. Është ‘Isajder’ që sjell të dhëna dhe materialin filmik ku shihet gruaja duke qëlluar më armë. Vetëm tri ditë më parë, mediat ndërkombëtare publikuan një mesazh...

Përkujtohet masakra e Reçakut, nderojnë dhe diplomatët perëndimorë

Në Kosovë përkujtohet masakra e Reçakut, e para 21 viteve, një nga shumë dëshmitë rrëqethëse të krimeve të forcave serbe me përmasa spastrimi etnik e gjenocidi kundër shqiptarëve. Në 15 janarin e vitit 1999, në Reçak, 45 shqiptarë u rrëmbyen...

Të fundit

Në fakt amnistinë e dështoi Salianji

Nga Mero Baze Socialistët nuk arritën të bindin dot Partinë Demokratike dhe as grupimin e Berishës, të jepnin votat për...

“S’ke turp”/ Përplasje e ashpër në BBV, Juli ia thotë në sy Gazit: Më ke prerë në besë

Juli dhe Gazi së fundmi kanë pasur përplasje të forta mes njëri-tjetrit edhe pse dyshja kanë pasur një miqësi mjaft të mirë brenda shtëpisë. Ashtu...

Çfarë ndodhi? Britania vendos sanksione të reja ndaj Rusisë

Britania ka zgjeruar sanksionet e saj kundër kompanive ruse, individëve dhe entiteteve jashtë Rusisë që dyshohet se po ndihmojnë në shmangien e sanksioneve ekzistuese,...

Rihanna është sërish shtatzënë? Fotot që nxitën dyshimet se këngëtarja po pret një fëmijë

Fansat e këngëtares Rihanna kohët e fundit po spekulojnë nëse ajo dhe i dashuri i saj, A$AP Rocky, do të kenë një tjetër fëmijë së...

“Një bir ku*ve i çmendur”/ Presidenti Putin reagon ashpër ndaj fyerjeve të Biden

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin ka reaguar në lidhje me deklaratat e homologut të tij, Joe Biden i cili ka shpërthyer ndaj tij me ofendime. Putin i...