Serbia sërish në protesta kundër Vuçiç

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kryeqyteti Serb, Beogradi është përballur me një tjetër protestë kundër qeverisë këtë të shtunë duke e çuar numrin e tyre këtë vit në 56. Kanë qenë mbi 1000 persona, të cilët kanë organizuar protestën me moton “Një në pesë milion”.

Moto kjo, e cila është kundër veprimeve të disa qeveritarëve dhe politikave të Aleksandar Vuciç.

Protestuesit kanë vendosur pankarta pranë Radio Televizionit të Serbisë duke numëruar të gjitha skandalet që përfshijnë zyrtarët e lartë publikë.

Ata kanë përmendur disa raste duke përfshirë një fermë të quajtur “Jovanjica”, në të cilën ishte kultivuar marihuana si dhe rastin e Oliver Ivanoviç, politikanit opozitar në Kosovë që u vra më 2018-ën.

Në protestat e mëparshme është bërë thirrje edhe për lirinë e medieve, ndërsa ajo e radhës është planifikuar më 4 janar./Fjala.al

Të fundit

Presidenti Biden mban më 7 shkurt fjalimin mbi gjendjen e vendit

Presidenti Joe Biden pritet të mbajë të martën në Kongres fjalimin e dytë të përvitshëm mbi gjendjen e kombit....

Qeveria e Serbisë në komunikatën zyrtare e pranon Kosovën Republikë

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, ditë më parë raportoi në Parlamentin e Serbisë, për planin franko-gjerman dhe bisedimet me Kosovën. Vuçiç, në përfundim të seancës së...

Shtetet e fuqishme botërore bien pre e hakerave, mes tyre dhe Italia

Një “sulm masiv” kibernetik duke përdorur virusin ‘ransoware’, u zbulua sot nga ekipi i mbrojtjes së sigurisë kompjuterike në Itali, të Agjencisë Kombëtare të...

Bayern Munchen fiton me goleadë në transfertën e Wolfsburgjt, Musiala realizon një perlë

Pas disa barazimeve radhazi, Bayern Munchen është rikthyer te fitorja në kampionat. Bavarezët triumfuan 2-4 në transfertë ndaj Wolfsburg. Ekipi i Nagelsmann vendosi ndeshjen...

Sudani Jugor: Papa bën thirrje që njerëzit të refuzojnë “helmin e urrejtjes”

Papa Françesku e ka përfunduar pelegrinazhin e paqes në Sudanin Jugor, duke organizuar një meshë të hapur për mijëra pjesëmarrës. Ai i ka bërë thirrje...

Lajme të tjera

Web TV