Gjermani/ I riu që u helmua nga kolegu i punës vdes pas 3 vitesh në koma

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ndodh edhe kështu. Në punë, teksa ha me kolegun vaktin e drekës, ai të hedh një lloj helmi vdekjeprurës. Është një histori që ka ngjarë kosh më parë. Dhe ka ndodhur në Gjermani. Mediet gjermane tregojnë se një 26-vjeçar, i cili u helmua nga kolegu i tij i punës duke i hedhur acetat plumbi në sanduiç, vdiq pas tre vjetësh në gjendje kome.

Pas vdekjes, gjykata vendosi, me kërkesën e prokurorëve, që trupi t`i nënshtrohej autopsisë në rast të hapjes së një procesi gjyqësor të ri, tha zëdhënësi i gjykatës Bielefeld, Guiskard Eisenberg, për media gjermane.

Autori i helmimit, 57-vjeçari Klaus O., u arrestua në flagrancë, dy vite më parë, ndërsa përpiqej të përsëriste operacionin në dëm të kolegëve të tjerë në fabrikën e bojërave në Schloss Holte-Stukenbrock.

Vitin e kaluar ai u dënua me burg të përjetshëm për tentativë vrasjeje. Menjëherë pasi hëngri sanduiçin, 26-vjeçari kishte filluar të përjetonte dhimbje stomaku. Gjendja e tij ishte përkeqësuar deri në atë pikë sa të kërkonte transport urgjent për në spital, ku ai mbeti në gjendje kome deri në ditën e vdekjes.

Me gjithë kujdesin e personelit shëndetësor, i riu në kushte jashtëzakonisht të rënda, humbi jetën pas një agonie të gjatë. Autori i vrasjes së tij, 57-vjeçari i njohur me emrin Klaus O., tashmë është pas hekurave. Pas asaj që ndodhi në vitin 2016, hetuesit kishin filluar menjëherë hetimet, duke arritur  te fajtori falë pamjeve të kamerave të sigurisë.

Në video, hetuesit kishin parë qartë burrin duke marrë drekën e kolegut të tij për të hedhur më pas helmin vdekjeprurës brenda. Gjatë hetimit, oficerët e policisë zgjeruan hetimet edhe për vdekje të tjera të dyshimta dhe të parakohshme që kishin ndodhur në mesin e punëtorëve të së njëjtës kompani.

Lexo edhe :  Presidenti i Iranit vdiq në aksident me helikopter, po kush do ta zëvendësojë

Vdekjet, që të gjitha, dyshohet se ishin shkaktuar nga helmimi i metalit. Sipas medieve gjermane, të paktën 21 punëtorë të tjerë vdiqën nga shkaqet e veshkave, sulmet në zemër ose tumoret që mund të ishin shkaktuar nga substancat e administruara nga Klaus O.

Acetati i plumbit është një substancë shumë toksike dhe pothuajse pa shije që dëmton rëndë organet. /Fjala.al/

Të fundit

Një rrugë në Tiranë merr emrin e Dritan Mezinit, Veliaj: Do vazhdojë të na frymëzojë

Një rrugë në Tiranë, në hyrjen veriore të Liqenit Artificial, do të mbajë emrin e sipërmarrësit Dritan Mezini, i...

Modelja e famshme bëhet nënë për herë të parë, zbulohet emri i veçantë i vogëlushes

Modelja e njohur Sofia Richie dhe partneri i saj Elliot Grainge janë bërë prindër. Sofia lindi një vajzë, të quajtur Eloise Samantha Grainge. Ajo zbuloi...

Himara nis sezonin turistik/ Fluks turistësh nga Anglia, Gjermania e Zelanda e Re

Himara tashmë e ka nisur sezonin turistik duke sfiduar edhe motin e paqëndrueshëm. Numri i turistëve është në rritje ndërsa janë kryesisht te huaj ata...

Gjendet e pajetë në banesë adoleshentja, ‘ngrihet në këmbë’ grupi hetimor

Një 17-vjeçare dyshohet se i ka dhënë fund jetës duke u vetëvarur. Adoleshentja raportohet se është gjetur e pajetë nga familjarët e saj. Ngjarja e...

Dhjetëra të vdekur nga i nxehti ekstrem në Meksikë

Gjithsej 48 persona kanë vdekur brenda dy muajve për shkak të të nxehtit ekstrem në Meksikë, me pothuajse gjysmën e vdekjeve të regjistruara vetëm...

Lajme të tjera

Web TV