test

Foto/ 75 vjet nga Holokausti, çlirimi i kampit nazist më famëkeq në botë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Fotografitë e Aushvicit janë publikuar në 75 vjetorin e çlirimit të kampit nazist të vdekjes. Pamjet e publikuara nga Memoriali dhe muzeu i “Aushvicit” tregojnë ‘Portën e Vdekjes’ në kampin në Poloni.

The unloading ramp and the main gate called the 'Gate of Death' at the former German Nazi concentration and extermination camp Auschwitz II-Birkenau in Brzezinka, Poland, February or March 1945

Prisoners of the Auschwitz-Birkenau concentration camp after the liberation of the former Nazi Germany concentration and extermination camp Auschwitz I in Oswiecim, Poland, in January 1945

Piles of shoes and clothes pictured in 1945 that belonged to people brought to Auschwitz in Oswiecim, Poland, for extermination during the Holocaust carried out during WWII

Kampi më i madh i vdekjes së nazistëve u çlirua nga Ushtria e Kuqe Sovjetike më 27 janar 1945 dhe dita përkujtohet si Dita Ndërkombëtare e Kujtimit të Holokaustit në të gjithë botën. Gjatë javës tjetër, udhëheqësit botërorë do të mblidhen dy herë për të shënuar përvjetorin.

Crematory number one made by former prisoner Zbigniew Klawender at the concentration and extermination camp Auschwitz I in Oswiecim, Poland, pictured sometime in 1946. Most who were killed at the camp were Jews, but the victims also included Poles, Roma, Soviet prisoners of war, and others

Kampi i “Aushvicit” ishte një kompleks prej 40 kampesh përqendrimi dhe shfarosjeje në Poloni gjatë Luftës së Dytë Botërore, dhe një sit qendror në Holokaustin e planifikuar të nazistëve.

Vlerësohet se 1.3 milion njerëz janë dërguar në Aushvic, dhe 1.1 milion vdiqën atje, përfshirë 960,000 hebrenj, 74,000 polakë jo-hebrenj, 21,000 romë, 15,000 robër lufte sovjetikë dhe deri në 15,000 evropianë të tjerë.

Prisoners and nurses at the hospital for liberated prisoners after the liberation of KL Auschwitz I in Oswiecim, Poland, in 1945. As the Soviet troops searched the camp, they discovered 648 corpses, 600 prisoners in the slave labour camp and about 7,000 in the main camp

The inside of the wooden barrack at KL Auschwitz II-Birkenau in Brzezinka, Poland, pictured in 1945. As the war progressed Birkenau was created for the mass killing of Jews and others who were transported there from across Europe

Të burgosurit të cilët nuk vdiqën në dhomat e gazit vdekjeprurës, vdiqën nga uria, rraskapitja, sëmundjet, ekzekutimet individuale, dhuna ose u vranë gjatë eksperimenteve mjekësore.

Që nga viti 1947, aty ndodhet një muze që ofron turne të drejtuara dhe një qendër arsimore për të thelluar njohuritë e popujve mbi mizoritë masive të kryera në kampet naziste.

Grumbuj të sendeve të lëna pas nga viktimat e kampit ruhen nga fondacioni “Aushvic – Birkenau”. Inventari përfshin 3,800 valixhe, më shumë se 88 paund syze, 379 uniforma me shirita, 246 shalle lutjesh dhe më shumë se 12,000 tenxhere dhe tiganë të sjella në kamp nga viktimat që besuan se ata përfundimisht po zhvendoseshin.

Glasses that belonged to people brought to Auschwitz for extermination pictured in 1945. At the infamous ramp at the entrance to Auschwitz, the Nazis selected those they could use as forced labourers. The others - old people, many women and especially children and babies, were gassed to death soon after their arrival

Ky vend vitin e kaluar regjistroi një numër rekord prej 2.3 milionë vizitorësh.

A panorama of Buna-Werke factory which belonged to IG Farben at the concentration and extermination camp Auschwitz III-Monowitz in Monowice near Oswiecim, Poland, pictured in 1945

Sot, të mbijetuarit janë kryesisht 80 ose 90 vjeç, disa jetojnë në Gjermani, Poloni, Suedi, Rusi, Shtetet e Bashkuara dhe Izrael. Aushvic ishte kampi më famëkeq në një sistem përqendrimesh dhe kampe shfarosjeje që Gjermania naziste ndërtoi në të gjithë Evropën./Fjala.al/Përshtati: Kamela Liko/ Burimi:DailyMail

Të fundit

“Hysaj ka bërë dje vetëm një gabim”, Josa analizon mbrojtjen

Trajneri i njohur, Mirel Josa ishte i ftuar në “Euro 24”, në News 24, në emisionin e drejtuar nga...

E rëndë në Itali/ Punëtori shqiptar plagoset me thikë

Një ngjarje e rëndë është regjistrua në Itali në Via Mulino da Capo di Giulianova. Një 34-vjeçar shqiptar është plagosur me thikë nga një...

Sa nxehtësi mund të durojë trupi i njeriut?

Vdekjet nga nxehtësia janë bërë mjaft të zakonshme dhe ndërsa bota nxehet, mund të bëhen edhe më të zakoshme nëse nuk zhvillohet një plan...

“Të dua”/ Ilnisa dhe Meriton “arratisen” me njëri-tjetrin

Çifti Ilnisa-Meriton, romanca e të cilëve nisi brenda shtëpisë së “BBV3”, kanë qenë tepër të komentuar dhe pas daljes së tyre nga shtëpia. Dyshja, sidomos...

“Përballja” Kurti-Vuçiç, ja kur do të jetë rikthimi në Bruksel

Albin Kurti kthehet në Bruksel përballë Aleksandër Vuçiç. Kryeministri i Kosovës do të takohet me presidentin serb më 26 qershor në kuadër të dialogut...

Lajme të tjera

Web TV