Virusi vdekjeprurës, zbulohen ilaçet që po përdor Kina

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Autoritetet në Kinë kanë konfirmuar se po përdorin ilaçe kundër HIV për të trajtuar virusin vdekjeprurës. Komisioni Kombëtar i Shëndetit të Kinës është shprehur se janë dy ilaçe të HIV-it të cilat janë rekomanduar për të trajtuar pneumoninë që shkakton ky virus.

Bëhet fjalë për tabletat lopinavir dhe Ritonavir të cilat rekomandohen të përdoren dy herë në ditë.

Ndërkohë ekspertët kanë nisur punën për të për gjetjen e një vaksine duke përdorur disa mostra të marra nga qyteti qendror kinez Wuhan në të cilin shpërtheu epidemia. Situata e këtij virusi është më shqetësuese sesa dukej pasi një njëri mund të infektojë të tjerë pa shfaqur simptoma.

Ekspertë mendojnë se ky virus mund të përhapet edhe nëpërmjet syve dhe teori konspirative shprehen se virusi është krijuar në një laborator ushtarak në Wahan./Fjala.al

Të fundit

Presidenti Begaj sot në Kosovë, takim ‘kokë më kokë’ me Osmanin!

Presidenti Bajram Begaj ndodhet në Kosovë, me ftesë të presidentes Vjosa Osmani. Begaj u nis drejt Kosovës pasditen e...

Panik në një plazh/ Droni në det tmerron pushuesit, menduan se fluturoi nga Irani

Zhvillimet e fundit në Lindjen e Mesme shtojnë shqetësimet e të gjithëve. Të prekur nga ngjarjet, disa plazhistë në një plazh të Heraklionit kur...

Largoni stresin! 4 përfitimet e meditimit në lëvizje dhe si ta bëni

A ju duket sfidues meditimi? A është e vështirë për ju qëndrimi ulur gjatë meditimit? Atëherë do të ishit mëse të lumtur të dinit...

Këmbimi valutor/ Çfarë po ndodh sot me monedhat e huaja?

Sot, më 15 prill 2024, dollari amerikan, blihet me 94.6 lekë dhe shitet me 95.5 lekë. Euro, blihet me 101 lekë dhe shitet 101.7 lekë. Franga...

Jemi në epokën e artë të eksplorimit të mbytjeve detare

Thatësira, ngjarjet ekstreme të motit, ndryshimet klimatike dhe përdorimi i teknologjive gjithnjë e më të avancuara po sjellin në sipërfaqe rrënojat e fundosura shekuj...

Lajme të tjera

Web TV