Mike Tyson, 57 vjeç, do të kthehet në ring

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ndeshja do të zhvillohet në stadiumin e Dallas Cowboys. Luftimet e kryqëzimit janë bërë ngjarje fitimprurëse

Nga Tom Lutz

Ish-kampioni i botës në peshat e rënda, Mike Tyson do të kthehet në ring kundër luftëtarit të shndërruar në YouTuber, Jake Paul, pasi etja për ndeshjet e boksit “crossover” nuk tregon asnjë shenjë ngadalësimi. Të dy janë planifikuar të përballen me njëri-tjetrin në stadiumin AT&T me kapacitet 80,000, shtëpia e Dallas Cowboys, më 20 korrik. Ndeshja do të transmetohet drejtpërdrejt në Netflix, transmetimi i parë i platformës së transmetimit të një ngjarje sportive luftarake. Paul është 30 vjet më i vogël se 57-vjeçari Tyson dhe ndeshja do të jetë objekt kritikash nga ata që besojnë se luftime të tilla degradojnë pozitën e boksit. Megjithatë, pak mund të mohojnë se janë fitimprurës: Paul fitoi rreth 9 milionë dollarë nga një humbje vitin e kaluar ndaj boksierit dhe yllit të realitetit televiziv Tommy Fury. Lufta e korrikut ka të ngjarë t’i fitojë të dy burrat shumë më tepër.

Paul u bë i famshëm si një shakatar në YouTube, por ai ka zhvilluar një karrierë fitimprurëse si një boksier çuditërisht kompetent, nëse është i kufizuar. Para humbjes së tij ndaj Fury, ai kishte nisur një fillim të respektueshëm të karrierës së tij luftarake, duke krijuar një rekord 6-0, megjithëse disa nga kundërshtarët e tij ishin të një cilësie të diskutueshme. Që atëherë ai ka fituar tre meçet e tij të fundit. Paul tha se ai ka ambicie të mëtejshme ndërsa i afrohet luftës së tij me Tyson. “Synimet e mia janë të vendosura për t’u bërë kampion bote, dhe tani kam një shans për të provuar veten kundër kampionit më të madh të peshave të rënda ndonjëherë, njeriu më i keq në planet dhe boksieri më i rrezikshëm i të gjitha kohërave,” tha ai. “Kjo do të jetë lufta e një jete.”

Tyson, ndoshta çuditërisht, foli kredencialet e kundërshtarit të tij. “Ai është rritur ndjeshëm si boksier me kalimin e viteve, kështu që do të jetë shumë argëtuese të shohësh se çfarë mund të bëjë vullneti dhe ambicia e një fëmije me përvojën dhe aftësinë e një DHI,” tha ai. “Është një moment rrethi i plotë që do të jetë përtej emocionuese për t’u parë; ndërsa unë e nisa atë në udhëtimin e tij në boks në kartën e poshtme të luftës sime me Roy Jones dhe tani kam në plan ta përfundoj atë.”

Departamenti i licencimit dhe rregullimit të sanksioneve në Teksas lufton në shtet dhe është e paqartë se si do ta trajtojnë një meç që përfshin një boksier i cili do të jetë 58 vjeç në kohën kur të vijë gara. Mund të shkojë përpara si një ekspozitë ose si një luftë zyrtare profesionale.

Në kulmin e tij, Tyson ishte kampioni më shkatërrues i peshave të rënda të të gjitha kohërave, i njohur për fuqinë e tij brutale të nokautit. Lufta e tij e fundit – një ekspozitë – erdhi në barazim kundër një tjetër ish-kampioni botëror, Roy Jones Jr, në vitin 2020. Paul luftoi në pjesën e poshtme të asaj ndeshjeje, duke e mposhtur ish-yllin e NBA-së, Nate Robinson. Lufta e fundit profesioniste e Tyson ishte në vitin 2005, një humbje nga mjeshtri irlandez Kevin McBride.

Netflix ka lëvizur në sport në vitet e fundit, veçanërisht me serinë e tij të suksesshme të dokumentarëve F1 Drive to Survive. Ka transmetuar drejtpërdrejt dy ngjarje sportive në muajt e fundit: Netflix Slam, një ndeshje mes yjeve të tenisit spanjoll Carlos Alcaraz dhe Rafael Nadal; dhe Netflix Cup ku paraqiteshin lojtarët e golfit dhe pilotët e F1 që konkurronin kundër njëri-tjetrit.

 

Të fundit

Avionët luftarakë “Rafale”, Franca merr vendimin e papritur ndaj Serbisë

Pak ditë më parë presidenti serb, Aleksandar Vuçiç zhvillon një takim me homolgun e tij në Francë, Emmanuel Macron...

E vërteta e naftës së Shpiragut

Nga Fatos Çoçoli Për shkak të shtimit të prodhimit dhe shitjeve të makinave elektrike kudo në botë(shitjet e tyre kanë kapur 18 përqind të totalit...

FOTO/ Pas daljes nga shtëpia e “Big Brother”, Ledjona bën ndryshimin drastik

Ledjona Xheladinaj ka vendosur që të bëjë një ndryshim të papritur në imazhin e saj. Ish-banorja e Big Brother Vip 3, ka ndryshuar ngjyrën e...

“Dronët iranianë mund të bëjnë kërdinë”/ Analiza mbi goditjen e Izraelit

Irani ka nisur dhjetëra dronë dhe raketa balistike drejt Izraelit, duke kryer një sulm të pashembullt kundër armikut të tij të përbetuar. Në mesin...

Përse i duhet Ilir Metës simbolika e fitores së partisë së Gruevskit?

Nga Mero Baze Ashtu si Albin Kurti në Kosovë, edhe Ilir Meta në Shqipëri mori pozicion të qartë në zgjedhjet që zhvillohen në Republikën e...

Lajme të tjera

Web TV