Rindërtimi/ Serbia “sfidon” shumë prej shteteve të BE, shuma që dhuroi për Shqipërinë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

-Sa dhuroi Greqia për rindërtimin e zonave të prekura nga tërmeti?

Serbia ka vendosur të dhurojë një shumë të konsiderueshme për Shqipërinë në raport me shumë prej shteteve të Bashkimit Evropian. Beogradi do të dhurojë 2 milionë euro për rindërtimin e zonave të dëmtuara nga tërmeti i 26 nëntorit.

Kjo shifër është shumë e lartë se ajo e dhuruar nga Luksemburgu, që vendosi të japë 120 mijë euro, Spanja 225 mijë euro, Hungaria 750 mijë euro apo Austria me 1 milionë euro.

Bashkimi Evropian ka bërë me dije se do të vendosë në dispozicion të rindërtimit në Shqipëri plot 115 milionë euro.

-Befasojnë Franca dhe Italia, shuma “marramendëse” për rindërtimin në Shqipëri


Të fundit

Reagimi i Kate Middleton kur iu kërkua të bënte një “selfie” po bëhet viral

Të martën, Princesha e Uellsit, 41 vjeçe, udhëtoi në qytetin verior anglez të Leeds për të folur me vendasit...

Porti i ri Tregtar në Porto Romano, Balluku: Investim strategjik për Shqipërinë

Zëvendëskryeministrja Belinda Balluku zhvilloi një takim sot me përfaqësues nga një serë kompanish dhe institucionesh financiare ndërkombëtare, të interesuara për ndërtimin e portit tregtar...

COVID-19, MSH: 10 raste të reja me koronavirus, asnjë viktimë në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i bën thirrje qytetarëve të mos neglizhojnë vaksinimin anticovid dhe vaksinimin kundër gripit, për të forcuar mbrojtjen ndaj...

Porti tregtar në Porto Romano, Rama: Projekt strategjik për vendin

“Një projekt strategjik për vendin por edhe rajonin e Europës juglindore” – kështu e konsideroi kreu i qeverisë Edi Rama, projektin për ndërtimin e...

Nedim Bajrami prezantohet tek Sassuolo, trajneri gati të ndryshojë skemën për të

Nedim Bajrami është futbollisti më i ri i Sassuolo. Mesfushori shqiptar është transferuar orët e fundit të merkatos së janarit në klubin emilian për...

Lajme të tjera

Web TV