Rindërtimi/ Rama: Do marrim punëtorë nga kontinentet e tjera

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kryeministri Edi Rama ishte sot në Durrës për të ndjekur nga afër procesin e rindërtimit. Gjatë komunikimit me ndërtues dhe banorë, Ramës iu bë me dije se po haset në vështirësi në gjetjen e punëtorëve që do të punojnë në këtë proces.

Por kryeministri është i qartë në zgjedhjen e tij: “Vendet e punës që do të hapen në ndërtim janë pafund, në kuptimin e nevojës. Atë që e kapa aty thoshte jemi jurista. Do të marrim edhe punëtorë nga jashtë po të jetë nevoja. Vijnë punëtorë nga kontinente të tjera dhe ata të rrinë poshtë tek kafja se janë juristë.”

Muajt e fundit është vënë re një largim i madh i të rinjve nga Shqipëria drejt vendeve të Bashkimit Evropian, kryesisht në Gjermani. Shkak janë pagat e ulëta dhe kushtet e këqija të punës që ekzistojnë në Shqipëri.

Sipas Eurostat, në pesë vitet e fundit rroga minimale në Shqipëri është rritur me vetëm 3 euro.


Të fundit

Heqja e kamerave ‘spiune’, ministri Çuçi: Mesazh krimit të organizuar!

Ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi, ka komentuar aksionin e Policisë së Shtetit për heqjen e kamerave të paligjshme të...

Akuzat lidhur me çështjen ‘McGonigal’, ministrja Ibrahimaj: Bëhet për zhurmë

Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Delinda Ibrahimaj u pyet dhe për akuzat e ngritura nga opozita për çështjen e ish zyrtarit të FBI-së, Charles...

Vdekja e nënës 30-vjeçare në maternitet/ Familjarët akuza mjekut: I ka bërë gjilpërë…

Disa orë pasi 30-vjeçarja M.V ndërroi jetë në ambientet e spitalit "Koço Gliozheni" 4 ditë pasi solli në jetën foshnjen e saj, familjarët e...

“Di shumë gjëra”/ Gazetarja i kthehet Oltës: Zoti nuk u kursye aspak për ty, përse po…

Këtë javë Olta Gixhari e ka zhvilluar lojën e saj me “kërcënime”. Siç nuk i ka hije një gruaje, aktorja gjatë gjithë kohës e...

Vrasja që tronditi vendin/ Flet djali i viktimës në Gramsh: Mos ma njollosni babain

Nipi i Xhevit Sinanit ka folur pas krimit të rëndë në Gramsh, ku i moshuari vrau gruan dhe vëllain e tij. Djali i viktimës, Shaqir...

Lajme të tjera

Web TV