Raportohen rastet e para me koronavirus në Vatikan dhe Holandë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Holanda dhe Vatikani kanë raportuar rastet e para të prekura nga koronavirusi më 6 mars, teksa numri i të infektuarve në botë ka arritur në afro 100,000, shifër që pritet të tejkalohet më vonë gjatë ditës.

Vetëm në Kinë, vendin ku është raportuar për herë të parë nga ky virus, deri më tani kanë vdekur mbi 3,000 persona.

“Këto nuk janë stërvitje”, ka thënë shefi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus, duke bërë thirrje për “përgatitje agresive”, në mënyrë që të luftohet përhapja e virusit.

Mirëpo krahas qeverive, bizneset janë duke e pësuar më së keqi nga kjo situatë.

Disa ekonomi masive, përfshirë Shtetet e Bashkuara, kanë ulur normat e interesat dhe janë zotuar për ofrim të miliarda dollarëve për luftim të epidemisë.

Kjo krizë ka shtyrë kompani të mëdha në botë, përfshirë Google, Facebook, Amazon dhe Microsoft t’iu kërkojnë punëtorëve të tyre të punojnë nga shtëpia.

Një ditë më parë, Senati amerikan ka miratuar projektligjin për ndarjen e 8.3 miliardë dollarëve për luftim të kësaj sëmundjeje./rel

Të fundit

Komisioni i Displinës/ Ndalohet hyrja e 14 tifozëve në stadiume pas dhunës në derbi

Pas akteve të dhunës që shoqëruan derbin Tirana-Partizani, e vlefshme për javën e 15-të të kampionatit “Abissnet Superiore”, Komisioni...

Përveç dietave dhe aktivitetit fizik, këto ushqime ju ndihmojnë në djegien e dhjamit

Humbja e dhjamit ndodh vetëm kur digjni më shumë kalori sesa merrni, duke e detyruar trupin tuaj të shfrytëzojë rezervat për më shumë energji. Mirëpo...

Romeo Veshaj në Big Brother? Donaldi zbulon të vërtetën: Ja çdo bëjë ai në janar

Është përfolur gjatë se do të marrë pjesë në Big Brother VIP 3, por a do të jetë vërtetë Romeo Veshaj në këtë sezon...

Turbinat e erës gjejnë një vend të ri, për të qenë më të efektshme

Turbinat e erës kanë gjetur një vend të ri: turbinat do të pluskojnë mbi ujë për të qenë më të efektshme dhe më pak...

Sporti në zi/ Ndahet papritur nga jeta ish-futbollisti i njohur, dyshohet se…

Një lajm i trishtë ka ardhur nga Kroacia, me ndarjen nga jeta të ish-mbrojtësit 34-vjeçar, Ivan Çelikoviç. Ai së fundmi ishte pjesë e Konavljanin në...

Lajme të tjera

Web TV