Zbulohet “lulja e ADN-së”, çelësi në luftën kundër kancerit

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Zbulohet proteina që ndihmon në riparimin e gjenomit. Quhet Tex264 dhe së bashku me enzimat e tjera ajo përbën një kit mjetesh të dobishme për të riparuar pjesën e ADN-së së dëmtuar, e cila mund të çojë në tumore ose sëmundje neurologjike. Zbulimi ndryshon të kuptuarit e proceseve të riparimit të gjenomit.

Aftësia për të riparuar ADN-në, mund të jetë në të ardhmen çelësi i ndalimit, ose të paktën i ngadalësuar, të proceseve përgjegjëse për plakjen, tumoret, por edhe sëmundjet degjenerative neurologjike.

Studiues nga universitetet britanike të Sheffield dhe Oxford po punojnë në këtë front, të cilët kanë zbuluar një kit të dobishëm, i cili vepron në pjesë të dëmtuara të ADN-së, duke shkatërruar proteina toksike që mund të shkaktojnë dëme. Rezultatet e punës janë botuar në Nature Communications dhe hapin zhvillime të mundshme për trajtimin e problemeve të ndryshme shëndetësore, në veçanti të tumoreve.

Instrumentet për riparimin e ADN-së

Zemra e zbulimit të bërë nga dy skuadrat britanike përfaqësohet nga një proteinë e quajtur Tex264, e cila ka ndryshuar rrënjësisht mënyrën e kuptimit të shkencëtarëve, deri më tani mjaft të kufizuar, të proceseve me të cilat qelizat vazhdojnë të riparojnë gjenomin. Ky është një hap thelbësor pasi, siç shpjegohet nga Sherif El-Khamisy, një nga autorët e veprës, “mungesa e riparimit të dëmtimeve të ADN-së mund të ndikojë në aftësinë tonë për të shijuar një jetë të shëndetshme në pleqëri, si dhe duke na bërë të prekshëm nga disa sëmundje si ato neurologjike ”. Sidoqoftë, sipas asaj që u zbulua, Tex264 do të përbënte, së bashku me enzimat e tjera, “kit mjetesh” që lejon njohjen dhe shkatërrimin e atyre proteinave toksike që mund të dëmtojnë ADN-në.

Lexo edhe :  Video/ Avioni me 106 pasagjerë përplaset me pajisjet e pistës, dëmtime serioze në mjetin

ADN e dëmtuar: probleme të mundshme

Probleme të tilla si plakja qelizore, neoplazmat dhe sëmundjet neurologjike mund të ndodhin pikërisht pas një akumulimi të disa porcioneve të dëmtuara të ADN-së. Për këtë arsye, thotë El-Khamisy, “të kuptuarit se si qelizat tona riparojnë dëmtimin e ADN-së, do të na ndihmojë të trajtojmë disa nga këto sfida, si dhe të eksplorojmë mënyra të reja për të trajtuar kancerin në të ardhmen.” Bashkautori Kristijan Ramadan shton se ajo që studiuesit zbuluan “ndryshon në mënyrë të konsiderueshme të kuptuarit se si qelizat riparojnë gjenomin”, duke dhënë njohuri të reja, që mund të përdoren për shembull, për të korrigjuar dëmin e shkaktuar vullnetarisht në ADN me anë të kimioterapisë.

Burimi tg24.sky.it

Të fundit

Shi dhe erë e fuqishme, çfarë na pret nga nesër

Moti gjatë fundjavës që na pret, do të dominohet nga reshje të përqendruara më shumë në disa qarqe të...

A e vrau vajza të atin? Eksperti i sigurisë ngre dyshime të forta rreth ngjarjes

Krimi në familje ka tronditur Durrësin. 49-vjecari Pëllumb Meta është gjetur i groposur në oborrin e banesës, 13 ditë pas vrasjes. Autorësinë e ka...

Mjekët e QSUT realizojnë ndërhyrjen e rrallë kardiokirurgjikale, Rama: Rast suksesi

Mjekët e QSUT-së kanë realizuar për herë të parë në Shqipëri një ndërhyrje të rrallë kardiokirurgjikale. Ndërhyrja është realizuar duke riparuar valvulën e aortës...

Pandemia e vetmisë: Duhen fajësuar rrjetet sociale?

E mira kryesore që kanë rrjetet sociale në jetën tonë është fakti që mund të na lidhin me njerëzit në të gjithë botën në...

Titulli kampion “çështje” e kryer, Inzaghi i beson Asllanit në rotacionin e Serie A

9 pikë plus vendit të dytë, për më tepër me një ndeshje më pak, shifra këto që i japin luksin trajnerit Inzaghi të bëjë...

Lajme të tjera

Web TV