Legjenda e operës Placido Domingo ndihet ‘mirë’ pas prekjes nga koronavirusi

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Tenori Placido Domingo tha të hënën se po pushon në shtëpi pasi u prek nga koronavirusi i ri. Domingo tha në një deklaratë se ai është në shtëpi dhe ndihet mirë.

79-vjeçari u raportua si ishte shtruar në spital në Meksikë, ku pranoi publikisht se në 22 mars kishte dalë pozitiv nga testi COVID-19 dhe po shkonte të izolohej.

Domingo, i cili ka lidhje të gjata me Meksikën, kishte vuajtur nga ethet dhe kolla.

Domingo shkroi të hënën se “që nga simptoma e parë, si zakonisht nën mbikëqyrjen mjekësore, pata parasysh moshën dhe sëmundjet që kam”.

Mendimet e mia tani janë me ata që vuajnë, dhe me të gjithë ata që janë duke punuar me bujari për të shpëtuar jetë,” tha ai. “Falënderoj çdokënd për dashurinë, dhe, edhe një herë ju rekomandoj të gjithëve të qëndroni të sigurt në shtëpi. Shihemi së shpejti“.

Për shumicën e njerëzve, koronavirusi i ri shkakton simptoma të buta ose të moderuara, të tilla si ethe dhe kollë që kalojnë për dy deri në tre javë. Për disa, veçanërisht të moshuarit dhe njerëzit me probleme ekzistuese shëndetësore, mund të shkaktojë sëmundje më të rënda, përfshirë pneumoninë dhe vdekjen.

Sëmundja e këngëtarit të operas vjen pasi karriera e tij e shkëlqyeshme kohët e fundit ishte njollosur nga zbulimet e sjelljeve e pahijshme seksuale.

Vitin e kaluar, shumë gra akuzuan Domingon për ngacmim dhe abuzim të pushtetit të tij ndërsa ai ishte në poste drejtuese në Los Angeles Opera dhe Washington National Opera, histori të botuara nga The Associated Press.

Pasi mohoi fillimisht çdo keqbërje, Domingo kërkoi falje muajin e kaluar kur American Guild of Musical Artists dhe LA Opera zbuluan se akuzat e ngacmimit seksual kundër tij ishin të besueshme.

Lexo edhe :  “Narcisi dhe Gojarti”, historia e miqësisë së përjetshme

Që atëherë, Domingos i janë anuluar një numër shfaqjesh. Ai gjithashtu dha dorëheqjen si drejtori i LA Opera.

Burimi: Associated Press


Të fundit

Plas sherri në tregun e Milotit, 58-vjeçari plagos me thikë dy vëllezërit e rinj

Një sherr ka ndodhur mëngjesin e sotëm në në vendin e quajtur tregu i Milotit, Kurbin, me pasojë plagosjen...

Rama jep lajmin e mirë: Kushdo që dëshiron të shijojë nga deti Shqipërinë, mund ta bëjë aplikimin online

Kryeministri Edi Rama e ka nisur mëngjesin e sotëm me pamje nga bukuritë e natyrës së vendit tonë dhe lajmin e mirë se kushdo...

Manjola Nallbani shijon pushimet verore, publikon foto duke treguar linjat trupore

Këngëtarja e njohur shqiptare, Manjola Nallbani, duket se është duke shijuar disa ditë të mira pushimi kohët e fundit. Këtë ajo e bëri të ditur...

Tërmeti shkatërrimtar në Haiti, më shumë se 300 persona humbin jetën

Ka shkuar në 304 numri i viktima prej tërmetit 7.2 ballësh që goditi Haitin, ndërsa mbi 1,800 janë plagosur. Qytete e fshatra të tëra janë...

Parashikimi i motit për ditën e sotme, temperaturat arrijnë deri në 38°C

Vendi ynë vijon të jetë në ndikimin e motit të qëndrueshëm cilat do të sjellin mbizotërim te kthjellimeve në pjesën më të madhe të...

Lajme të tjera

Web TV