Profesori britanik jep lajmin e mirë, ja kur largohet koronavirusi

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Profesori Sikora, i cili është zyrtari kryesor mjekësor në Rutherford Health, profesor i mjekësisë në Universitetin e Buckingham dhe ish drejtor i Programit të Kancerit të OBSH-së, tha se besonte se “vala kryesore” e nivelit të lartë të vdekjeve do të përfundonte në fund të prillit.

Organizata Botërore e Shëndetit dhe Lancet kanë raportuar se çdo person që është i infektuar me koronavirus do të infektojë mesatarisht rreth 2.6 persona të tjerë.

Sidoqoftë, një raport i një hulumtimi të kryer nga Shkolla e Higjienës në Londër sugjeron që tani mund të jetë më e ulët shpërndarja tek të tjerët pasi janë marrë masa të rrepta izolimi dhe mund të shkojë në 0.62 infektimi i personave të tjerë.

Profesori Sikora gjatë intervistës në Sky News tha :“Pyetja e vërtetë është” si të ndaloni akoma distancimin shoqëror në atë pikë? “, Dhe nuk ka asnjë shkencë pas kësaj, është vetëm ndërgjegjësim nga situate që po kalojmë,”

“Do të ishte akoma më mirë nëse do të mund të testonim popullsinë dhe të zbulonim se kush saktësisht ka kaluar procesin e koronavirusit, atëherë mund t’i lëshoni në popullatë.”

“Por, epidemiologët argumentojnë se mund të jetë e mundur të ‘çlirohemi’ nga distanca sociale në javën e parë ose në javën e dytë të majit.”

“Të gjithë do të jemi të kënaqur nëse do të ndodhë kështu. Në të njëjtën kohë, nëse nuk është kështu atëherë kuptojmë se vetëm 10% e popullsisë janë infektuar dhe do të duhet të presim deri në shtator, dhe kjo do të krijonte shumë problemet sociale për këtë Britaninë dhe vendet e tjera “./Miltonkeynes Përktheu dhe përshtati Fjala.al

Të fundit

Çfarë përmban propozimi i Sekretarit të NATO-s për ndihmën ushtarake Ukrainës?

Ministrat e jashtëm të NATO-s të premten do të diskutojnë për një ndihmë të re ushtarake për Ukrainën, të...

Nisin fluturimet direkte nga Tirana në Kopenhagë

Qytetarët shqiptarë nga sot mund të fluturojnë direkt drejt kryeqytetit të Danimarkës, Kopenhagës. Fluturimi i parë direkt është pritur me një ceremoni të veçantë...

Soko: Ja sa duhet të llogaritet minimumi jetik për një familje me 4 persona

Eksperti i ekonomisë Pano Soko nga Nisma Thurje, duke folur për minimumin jetik, tha në emisionin “Open” në News24, se të jetosh në minimumin...

Miqësoret dhe më pas Europiani, kombëtarja stërvitet në “Shtëpinë e Futbollit”

Trajneri i Shqipërisë, Sylvinho ka thirrur lojtarët e kombëtarës në “Shtëpinë e Futbollit”, për të parë kështu situatën e tyre në këtë fund muaji....

Lajme të tjera

Web TV