Solidaritet për koronavirusin, ja institucionet që s’pranuan të përgjysmonin pagat

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Njëzetenjë drejtues të institucioneve të pavarura i janë përgjigjur thirrjes së kryetarit të Parlamentit Gramoz Ruçi për përgjysmimin e pagës për tre muaj,  në shenjë solidariteti për përballimin e pasojave të pandemisë COVID-19.

Po ashtu Ruçi u ridrejtoi thirrjen edhe tetë institucioneve që nuk kanë reaguar ende.

Institucionit që iu përgjigjën thirrjes së Ruçit

Shumica e titullarëve të institucioneve u përgjigjën menjëherë dhe shkuan më tej se thirrja e Kryetarit të Kuvendit.

1-Në Bankën e Shqipërisë thirrjes iu përgjigjën, përveç Guvernatorit Gent Sejko, anëtarët e Këshillit Mbikëqyrës, administratorët dhe drejtorët e Bankës.

2-Prokurori i Përgjithshëm Olsian Çela, përveç përgjysmimit të pagës së vet, u bëri thirrje edhe vartësve të tij në Prokurorinë e Përgjithshme dhe prokuroritë e rretheve të bëjnë të njëjtin veprim, si detyrim moral.

3-Kryetari i Kontrollit të Lartë të Shtetit, Bujar Leskaj, mori vendim për përgjysmimin e pagës deri në fund të vitit 2020.

4-Kryetarja e Këshillit të Lartë Gjyqësor, Naureda Llagami, përveç anëtarëve të Këshillit, Ilir Toska, Brikena Ukperaj, Dritan Hallunaj, Erjon Muharremaj  dhe Fatmira Luli, të cilët u solidarizuan, ua përcolli thirrjen të gjithë gjykatave për t’u solidarizuar në mënyrë vullnetare.

5-Nga Bordi i Komisionit të Prokurimit Publik, përveç Kryetares  Evis Shurdha, u solidarizuan edhe anëtaret Enkeleda Bega, Vilma Zhupaj, Lindita Skeja, Merita Zeqaj.

6-Nga Bordi i Autoritetit të Mbikëqyrjes Financiare u solidarizuan Kryetari Ervin Mete dhe dy anëtarët, Idlir Gjata dhe Deniz Dërralla.

7-Nga Autoriteti i Mediave Audioviozive, u solidarizuan Kryetari i Bordit Gentian Sala dhe Zëvendëskryetari Sami Nezaj.

8-Nga Autoriteti i Komunikimeve Elektronike dhe Postare  u solidarizuan të gjithë anëtarët e  Këshillit.

9-Avokatja e Popullit Erinda Ballanca;

10-Këshilli Lartë i Prokurorisë;

11-Inspektori i Lartë i Deklarimit dhe Kontrollit të Pasurive dhe i Konfliktit të Interesit, Shkëlqim Ganaj;

Lexo edhe :  Çfarë të bëni kur keni dhimbje të forta dhëmbi

12-Kryetarja e Autoritetit të Konkurrencës Juliana Latifi;

13-Komisionerja për Mbikëqyrjen  e Shërbimit Civil, Pranvera Strakosha;

14-Kryetari i Entit Rregullator të Energjisë Elektrike, Petrit Ahmeti;

15-Kryetari i Agjencisë së Sigurimit të Depozitave, Donald Duraj;

16-Drejtuese e komanduar e Institutit të Statistikave, Elsa Dhuli;

17-Inspektori i Lartë i Drejtësisë Artur Metani;

18-Komisioneri për Informimin dhe Mbrojtjen e të Dhënave Besnik Dervishi;

19-Kryetarja e Autoritetit për të Drejtën e Informimit mbi Dokumentet e ish- Sigurimit të Shtetit , Gentjana Sula;

20-Kryetari i Këshillit Drejtues të Radio-Televizionit, Kristaq Traja;

21-Kryetari i Entit Rregullator të Ujrave, Ndriçim Shani.

Nuk i janë përgjigjur thirrjes së Ruçit

1-Komisioni Qendror i Zgjedhjeve;

2-Instituti i Studimeve të Krimeve dhe Pasojave të Komunizmit në Shqipëri;

3-Këshilli i Emërimeve në Drejtësi;

4-Komisioneri për Mbrojtjen nga Diskriminimi;

5-Komisioni i Pavarur i Kualifikimit;

6-Kolegji i Posaçëm i Apelimit;

7-SPAK

8-Gjykata Speciale.

Edhe pse Kryetari i Kuvendit, z. Ruçi, nuk iu drejtua atyre me emër, përmendja e këtij fakti është një kritikë për ta, edhe pse morale. Sepse e tillë ishte edhe thirrja, e cila u drejtohej ndërgjegjes së zyrtarëve të lartë.

Të fundit

Parashikimi i motit 15 Prill 2024, si do të ndryshojnë temperaturat

Vendi ynë, do të vijojë nën ndikimin e kushteve të qëndrueshme atmosferike, duke bërë që moti i kthjellët dhe i ngrohtë të jenë dominant. Kjo...

Shqipëria, e gjashta për vdekjet më të larta nga aksidentet rrugore në Europë

Ndonëse kanë ardhur në ulje, vdekjet nga aksidentet rrugore në Shqipëri mbeten ndër më të lartat në Europë. Sipas INSTAT, në vitin 2022, 164 persona...

Horoskopi i ditës, 15 Prill 2024

Dashi Priten edhe turbullira në jetën tuaj gjatë kësaj dite kështu që mirë është të tregoheni të kujdesshëm. Nëse jeni në një lidhje ka mundësi...

VIDEO/ Inter “ngec” në barazim ndaj Cagliarit, shtyhet festa e titullit për zikaltërit

Cagliari ndal Interin në “San Siro” në një barazim 2-2 dhe i detyron zikaltrit ta fitojnë derbin e javës së ardhshme me Milanin për...

Lajme të tjera

Web TV