Pralajmërimi i frikshëm i OKB: Koronavirusi mund të dyfishojë varfërinë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Organizata e Kombeve të Bashkuara paralajmëroi se koronavirusi mund të dyfishojë numrin e të varfërve në më shumë se 265 milionë persona.

Në një deklaratë këtë të martë ata bëjnë thirrje që të merren masa të menjëhershme që ajo mos të bëhet realitet.

“COVID-19 është katastrofë për miliona persona që mbahen në fije të perit. Është një goditje e madhe për ata që kanë të ardhura vetëm sa të sigurojnë bukën e gojës” – shprehet kreu i ekonomisë së programit, Arif Husain.

Në të këtë raport të publikuar, shkruhej se në shumë shtete, personat që kanë vështirësi ekonomike të tejskajshme nuk do të mund t’i rezistojnë për shumë gjatë impaktit të pandemisë.

“Shumë shtete do të vendosen përballë një zgjedhje të vështirë, të shpëtojnë pacientët nga koronavirusi, apo të shpëtojnë të varfrit nga uria” – vijon Husain.

Të fundit

Ironizon Agron Gjekmarkaj: Djalli ka dalë nga shishja, atë s’e kontrollon më as Rama

Deputeti demokrat, Agron Gjekmarkaj thotë se raporti i DASH për Shqipërinë është një diagnozë, ndërsa ilaçet dhe shërimin duhet...

Hyn në fuqi amnistia penale/ Përfitojnë 1100 të dënuar, 700 lirohen menjëherë

Nis sot zbatimi i ligjit për amnistinë penale. Numri i të dënuarve që përfitojnë është 1100, prej të cilëve 700 do të lirohen menjëherë...

Vjehrra ishte dëshmitarja e fundit/ Metën nuk e mban vendi, paralajmëron SPAK

Altin Dumani, është një hap larg shndërrimit në një figurë historike, simbol i drejtësisë së re dhe hero i luftës për shembjen e pandëshkueshmërisë...

Përfiton nga amnistia penale, lirohet nga burgu ish-kryebashkiaku i Lezhës Fran Frrokaj

Përfitues i amnistisë penale që nis të zbatohet këtë të mërkurë është edhe ish-kryebashkiaku i Lezhës, Fran Frrokaj. Frrokaj u dënua në muajin tetor të vitit 2022...

Kjo është pjesa e trupit që duhet të lyhet e para me krem kundër diellit

A e nisni edhe ju lyerjen me krem nga këmbët për të shkuar te fytyra? Nëse e keni kthyer këtë në një ritual, atëherë...

Lajme të tjera

Web TV