Kontrolli i COVID tani do behet me dron, të infektuarit nuk shmangen dot (VIDEO)

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Policia në Westport, Connecticut është duke testuar disa drone pandemikë, të cilët mund të monitorojnë dhe zbulojnë njerëz me simptoma të Covid-19.

Droni thuhet se monitoron temperaturat e njerëzve deri në 190 metra largësi dhe ka aftësinë për të zbuluar tështimat, kollitjet dhe për të kontrolluar frymëmarrjen duke përdorur sensorë kompjuterik.

Ai nuk do të përdoret në oborret private private dhe nuk do të përdorë  të dhëna të individualizuara ose identifikimin e njerëzve, sipas  Draganfly.

Kompania fillimisht priste që pajisjet të ishin pas gjashtë muajsh, por policia e Westport tashmë është duke bërë provat e dronëve.

Sistemi mund të përdoret për të identifikuar njerëzit që teshtijnë dhe kolliten në turma, zyra, aeroporte, anije lundrimi, shtëpi për kujdes të moshuar dhe vende të tjera ku grupe njerëzish mund të mblidhen.

Zyrtarët në Westport besojnë se teknologjia e re mund të jetë përgjigja për të luftuar përhapjen e koronavirusit dhe gjurmimin e atyre me simptoma.

Kjo teknologji i mundëson oficerëve të kenë informacione dhe të dhëna cilësore që u duhen për të marrë vendimin më të mirë në çdo situatë të dhënë, tha Foti Koskinas,  shefi i Policisë Westport, në një njoftim për shtyp.

Të fundit

Presidenti Begaj sot në Kosovë, takim ‘kokë më kokë’ me Osmanin!

Presidenti Bajram Begaj ndodhet në Kosovë, me ftesë të presidentes Vjosa Osmani. Begaj u nis drejt Kosovës pasditen e...

Panik në një plazh/ Droni në det tmerron pushuesit, menduan se fluturoi nga Irani

Zhvillimet e fundit në Lindjen e Mesme shtojnë shqetësimet e të gjithëve. Të prekur nga ngjarjet, disa plazhistë në një plazh të Heraklionit kur...

Largoni stresin! 4 përfitimet e meditimit në lëvizje dhe si ta bëni

A ju duket sfidues meditimi? A është e vështirë për ju qëndrimi ulur gjatë meditimit? Atëherë do të ishit mëse të lumtur të dinit...

Këmbimi valutor/ Çfarë po ndodh sot me monedhat e huaja?

Sot, më 15 prill 2024, dollari amerikan, blihet me 94.6 lekë dhe shitet me 95.5 lekë. Euro, blihet me 101 lekë dhe shitet 101.7 lekë. Franga...

Jemi në epokën e artë të eksplorimit të mbytjeve detare

Thatësira, ngjarjet ekstreme të motit, ndryshimet klimatike dhe përdorimi i teknologjive gjithnjë e më të avancuara po sjellin në sipërfaqe rrënojat e fundosura shekuj...

Lajme të tjera

Web TV