Covid-19 “mposht” mafian japoneze, Yakuza i përulet shtetit për ndihmë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Pandemia është bërë një fushë e re beteje për bandat kriminale të vendit, grupet e vjetra si “yakuza” që përpiqen të rivendosin reputacionin e tyre përmes punëve publike ndërsa bandat e reja luftojnë për fitime nga shitja e furnizimeve mjekësore.

Yakuza, që do të thotë “mirë për asgjë” në japonisht, raportohet se po shpërndan furnizime falas për blerësit.

“Në këtë mënyrë [yakuza], e cila është perceptuar negativisht në vitet e fundit, shpreson të bëhet më e pranueshme në shoqëri,” tha Garyo Okita, një gazetar dhe ekspert i yakuza.

Por ndërsa pandemia ka ofruar mundësi të reja, ajo gjithashtu mund të dëshmojë se është e keqe për bizneset tradicionale të bandave. Masat e Japonisë mund të kenë prishur tregtinë fitimprurëse të bandave dhe detyruan industrinë e seksit të mbyllë lokalet dhe klubet e natës.

Në fund të shkurtit, një grup yakuza raportohet se kërkonte të  ndihmonte në dezinfektimin e anijes së lundrimit Diamond Princess, e cila ishte bllokuar në Yokohama pasi disa pasagjerë testuan pozitivisht për COVID-19.

Pasi 600 pasagjerëve të saj më në fund u lejuan të zbrisnin, banda ofroi të dërgonte anëtarët për të pastruar anijen ndërsa ishte e ankoruar  në port. Anëtarët e niveleve të larta thanë se “njerëzit si ne duhet të bëjnë punën e ndyrë”.

Sipas burimeve, qeveria japoneze nuk e pranoi dhe refuzoi ofertën e yakuza.

Sfida e COVID-19

Kur maskat, dezinfektuesit dhe letra higjienike filluan të mbaroheshin nga supermarketet japoneze në Shkurt, disa grupe të  yakuzës  shpërndanë maska falas në farmaci dhe kopshte.

Okita, i cili ka shkruar disa libra mbi Yamaguchi-Gumi, grupi më i madh yakuza i Japonisë, tha se bandat duan ta marrin publikun përsëri në anën e tyre pas një sulmi të qeverisë të cilët u kthyen kundër tyre.

Lexo edhe :  Rama për mediat malazeze: Ballkani Perëndimor nuk ka qenë kurrë në pozicion luftarak

Një bandë nga rajoni Kanto thuhet se u përpoq të mbledhë 30,000 maska për t’i dërguar në Kinë pasi koronavirusi shpërtheu për herë të parë në Ëuhan në dhjetor. Plani i tyre dështoi, pasi ata nuk kishin lidhjet e duhura ndërkombëtare për të kontrabanduar maska në epiqendrën e atëhershme të shpërthimit.

Por, ndërsa pandemia ka krijuar disa mundësi të reja biznesi për grupet e krimit të organizuar, ajo ka paraqitur edhe pengesa të reja.

Shumë anëtarë të yakuza kanë lindur  vitet 70 dhe 80, tatuazhet e tyre dhe përdorimi i drogës kanë çuar në sëmundje të mëlçisë, gjë që i bën ata edhe më të ndjeshëm ndaj COVID-19, sipas News Post Seven.

Ashtu si qeveria, grupet yakuza u kanë kërkuar anëtarëve dhe bashkëpunëtorëve të tyre të praktikojnë “jishuku” ose vetë-kontrollim, për t’i ndaluar ata përhapjen e koronavirusit. Anëtarëve u është kërkuar të anulojnë takimet e rregullta të biznesit dhe të përdorin aplikacionin e mesazheve LINE për të kryer aktivitetet e tyre të paligjshme.

Burimi: Occrp.org, përshtati dhe përktheu fjala.al


Të fundit

Stuhia e dëborës godet SHBA, anulohen 1400 fluturime

Më shumë se 1,400 fluturime u anuluan ditën e sotme në SHBA pasi një stuhi dëbore goditi shtetet nga...

Pamje të frikshme/ Orteku i borës merr para skiatorët, viktima dhe të plagosur

Dy skiatorë kanë vdekur dhe 19 tjerë për pak minuta kanë ngecur të ngujuar nën dëborë, pasi një ortek goditi resortin e njohur në...

Vrau 3 pensionistë/ Arrestohet në Gjermani serbi, i gjurmonte viktimat në supermarkete

Sot, ndodhi vrasja e tretë e një pensionisti në qytet. I dyshuari kryesor është arrestuar. Bëhet fjalë për një 31-vjeçar serb i paidentifikuar me...

Japonia i dhuron Tiranës mjete zjarrfikëse, Veliaj: Na shërbejnë për zonat periferike

Dy mjete të reja zjarrfikëse iu shtuan stacionit të ri zjarrfikës në Kinostudio, si ndihmë nga Ambasada e Japonisë në Tiranë. Kryebashkiaku Erion Veliaj...

Bullgaria nis ndërtimin e tubacionit që do të transportojë gaz natyror në Serbi

Bullgaria ka nisur sot ndërtimin e një tubacioni që do të transportojë gaz natyror  në Serbi, dhe do të rrisë sigurinë e furnizimit në...

Lajme të tjera

Web TV