Alarmon FBI, zbulohet plani i Kinës për vaksinat ndaj koronavirusit

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

FBI dhe Departamenti i Sigurisë Kombëtare të SHBA-ve knë paralajmëruar se Kina, përmes hakerave dhe rrjetit të saj të spiunazhit, po përpiqet të vjedhë zbulimet e vaksinave amerikane ndaj Covid-19.

New York Times sipas ANSA raporton se FBI dhe Departamenti i Sigurisë Kombëtare  po përgatiten të lëshojnë një ‘paralajmërim publik’ për të gjithë për ofensivën e Pekinit.

“Ne jemi duke udhëhequr botën në kërkimet mbi trajtimin dhe vaksinat. Është imorale të godasim Kinën me thashetheme dhe shpifje në mungesë të provave.”- deklaroi zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme kineze Zhao Lijian sipas New York Times.

Më tej Zhao shton: Kina mbështet fuqimisht sigurinë në internet dhe është viktimë e sulmeve kibernetike.

Ndërsa, Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump ka ripostuar një artikull që citon zbulimet e të përjavshmes gjermane Der Spiegel, në të cilën thuhet se udhëheqësi kinez Xi Jinping personalisht i kërkoi Organizatës Botërore të Shëndetit në 21 Janar të vonojë shpërndarjen e informacionit për transmetimin e koronavirusit nga njeriu tek njeriu dhe deklarimin e pandemisë. Ky zbulim i Der Sipegel vjen bazuar në burime të inteligjencës gjermane./Fjala.al/

Të fundit

Rama: Lufta e Rusisë është kërcënim ekzistencial ndaj të ardhmes

Kryeministri Edi Rama thotë se Shqipëria do të vazhdojë ta mbështesë Ukrainën deri në fitoren e luftës brenda mundësive...

Çfarë ndodhi? Romeo Veshaj bën deklaratën e papritur: Jam gati të bëj valixhet…

Romeo Veshaj është shprehur mbrëmë se është gati të marrë valixhet dhe të dalë nga shtëpia e “Big Brother VIP 3”. Këtë e tha...

A do dërgojë NATO trupa në Ukrainë? ja si përgjigjet presidenti Zelensky

Presidenti i Ukrainës Volodymir Zelensky, i pyetur nga gazetarët në një konferencë të përbashkët me kryeministrin Edi Rama, ka folur në lidhje me mundësinë...

Rama: Presim të jemi me ju në ditën kur Ukraina do të marrë frymë lirisht

Kryeministri Edi Rama pas Samitit Ukrainë – Evropa Juglindore: Lufta ndalet, duke ndalur agresorit. Ukraina meriton të mbështetet dhe të ndihmohet me të gjitha mjetet...

Rama në konferencë me Zelenskyn: Të nderuar të mikëpresim një udhëheqës të rezistencës

Kryeministri Edi Rama deklaroi se kombi shqiptar mbështet Ukrainën në luftën e saj kundër agresionit rus. Në një konferencë të përbashkët për shtyp në Tiranë...

Lajme të tjera

Web TV