VIDEO/ Mikroçipe nën lëkurën e dorës, ja si po kontrollohen jetët e europianëve

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Implementimi i mikroçipeve nën lëkurën e duarve të qytetarëve europianë, duket se ka filluar të zbatohet.

Mijëra suedezë kanë qenë pionierë në përdorimin e mikroçipeve futuriste që janë vendosur nën lëkurë. Euronews transmeton se teknologjia përdoret për detyra të përditshme, si hyrja në smartphone-t tuaj, hapja e derës ose si një alarm.

Ata që qëndrojnë pas këtyre mikroçipeve, me madhësi të një kokërr orizi dhe të implantuar përmes një shiringe, po punojnë për të hyrë në pjesë të tjera të Evropës.

Eric Larsen, i cili drejton Biohax Italia, është duke pritur për miratim në Itali nga qendrat mjekësore dhe ministria e shëndetësisë.

Ai tha se pret që të vendoset një çip në rreth 2.500 njerëz në gjashtë deri në tetë muajt e parë në Milano dhe Romë.

Madje, po sipas Euronews, edhe pa certifikimin e ministrisë së shëndetësisë, Biohax Italia tashmë ka qenë në gjendje t’i fusë këto në disa qindra njerëz me ndihmën e një qendre mjekësore.

“Është një hap drejt së ardhmes … është jashtëzakonisht futuriste, edhe pse tashmë po ndodh. Kjo teknologji lindi për të na ndihmuar, për të na dhënë ‘superfuqi’ të vogla”, tha Larsen për Euronews.

Por COVID-19 mund t’i bëjë njerëzit më të shqetësuar në lidhje me një gjë të tillë, tha Larsen, për shkak të shqetësimit të publikut në lidhje me aplikimet për gjurmimin e kontakteve të paraqitura nga qeveritë gjatë pandemisë.

“Ne po shohim që shumë njerëz në Itali nuk janë të lumtur me shtimin e diçkaje si një GPS ose diçka që mund të ndjekë lëvizjen tonë. Kjo mund të jetë një rrezik për ne”, shpjegoi ai.

Lexo edhe :  Luhen dy të parat javës së 16-të të Kategorisë Superiore, fiton Kukësi, ndahen pikët në Korçë

“Ne nuk po gjurmojmë lëvizjet – nuk kemi GPS brenda, por mendoj se shumë njerëz nuk janë të vetëdijshëm për këtë”.

Planifikuesi i zgjidhjeve suedeze të teknologjisë informative Martin Lewin përdor të dy mikrochip-at në dorën e tij për gjëra të tilla si hyrja në kompjuter, vendosja e alarmit në zyrë dhe nisja e profilit të tij LinkedIn, përcjell Telegrafi.

Por përdorimi i tyre si një alternativë për pagesa pritet të jetë pika kryesore e teknologjisë.

“Nuk është ndryshe përveçse thjesht heqja e nevojës për një kuletë, heqja e nevojës për një çelës, heqja e nevojës për të gjitha këto gjëra të shkëputura që krijojnë vetëm rrezik sepse nëse i humbni ato, ju humbni identitetin tuaj”, tha Joëan Österlund, i cili qëndron pas Biohax International.

Ndërkohë, siç shkruan Euronews, në Suedi, mikrochip-at mund të përdoren edhe si një biletë treni.

Të fundit

Sulmohet biznesmeni i njohur, autorët i lënë brenda mjetit një shufër hekuri dhe një mesazh në letër

Makina e në biznesmeni në Shkodër është shkatërruar gjatë natës së kaluar. Mësohet se mjeti tip “Tiguan”, me targë...

Përgjimet e anti-mafias italiane/ Balla: Ato që janë përmendur me emër i keni në presidencë dhe miq të Lulzim Bashës

Kreu i PS-së, Taulant Balla u ndal të fliste për përgjimet e anti-mafias italiane. "Eurodeputeti që përmendet është mik i vjetër i Lulzim Bashës e...

Kryemadhi mbledh LSI-në, prezantohet programi politik: Jemi kundër shpenzimeve të luksit

Teksa na ndajnë më pak se 90 ditë nga zgjedhjet parlamentare të 25 prillit, Lëvizja Socialiste për Integrim prezanton programin e saj politik. Fjalën hapëse...

Punë për të burgosurit, për të herë të parë “fasoneri me burra”

  Të burgosurit do të punësohen në fasoberi , është ky vendim i ardhur si pasojë e marrëveshjes së arritur mes Ministrisë së Drejtësisë  në...

Rama ndërmjetësoi takimin , pas 5 vitesh rikthehen bisedimet turko- greke

Pas më shumë se 5 vitesh shkëputje, pala turke dhe ajo greke do të ulen sot në bisedime për të diskutuar në lidhje me...

Lajme të tjera

Web TV