“Ka qenë i dënuar”, PD letër KQZ-së dhe ambasadorëve të BE dhe SHBA: T’i hiqet mandati Agron Malajt

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Partia Demokratike u ka dërguar letër KQZ-së dhe ambasadorit të BE-së, Luigi Sorecas dhe SHBA-së, Yuri Kim, në Tiranë, ku u kërkon heqjen e mandatit të kreut të Bashkisë së Matit.

Në këtë letër PD reagon për çështjen e kryebashkiakut të Matit, Agron Malaj, tri ditë pasi Prokuroria mbylli hetimet, prej ku doli në përfundimin se ai ka qenë i dënuar, por ligji nuk e penalizon të ushtrojë detyrën.

Në bazë të këtij vendimi PD i ka bërë thirrje Komisionit Qendror të Zgjedhjeve të mblidhet dhe t’i heqë mandatin kryebashkiakut Malaj, pasi sipas kësaj force politike, është subjekt i ligjit të Dekriminalizimit.

Kjo letër mban firmën e Sekretarit të Përgjithshëm të PD, Gazment Bardhi, i është drejtuar edhe ambasadores së SHBA, Yuri Kim, dhe ambasadorit të BE, Luigi Soreca.ka.ta/Fjala.al/

Të fundit

Çfarë po sjell era Bardhi për PD-në e Rithemelimit

Po ajo mënyrë funksionimi: E paqartë, e pa vendosur, e dyzuar dhe pa ide. Rithemelimi nën drejtimin e Gazmend...

Parashikimi i motit 15 Prill 2024, si do të ndryshojnë temperaturat

Vendi ynë, do të vijojë nën ndikimin e kushteve të qëndrueshme atmosferike, duke bërë që moti i kthjellët dhe i ngrohtë të jenë dominant. Kjo...

Shqipëria, e gjashta për vdekjet më të larta nga aksidentet rrugore në Europë

Ndonëse kanë ardhur në ulje, vdekjet nga aksidentet rrugore në Shqipëri mbeten ndër më të lartat në Europë. Sipas INSTAT, në vitin 2022, 164 persona...

Horoskopi i ditës, 15 Prill 2024

Dashi Priten edhe turbullira në jetën tuaj gjatë kësaj dite kështu që mirë është të tregoheni të kujdesshëm. Nëse jeni në një lidhje ka mundësi...

Lajme të tjera

Web TV