Mandati i Xhaçkës jo në Kushtetuese/ Bardhi hedh akuzat: Ka ndodhur një puç institucional

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kryetari i grupit parlamentar të Partisë Demokratike të grupimit të Rithmelimit, Gazment Bardhi i ftuar në një program televiziv komentoi aktualitetin politik në vend.

Bardhi: Ajo që ndodhi sot ishte në fakt refuzimi i mazhorancës për të zbatuar një vendim konkret të Gjykatës Kushtetuese.

Një vendim drejtësie i gjykatës më të lartë në vend u hodh në kosh, sepse rrezikonte interesat e një bashkëpunëtoreje të afërt të Ramës.

Ka ndodhur një puç institucional, një puç kushtetues.

Sot praktikisht Mazhoranca I ka thënë gjykatës Kushtetuese shfuqizo cfarë të duash, ne votojmë si të duam ne.

Mazhoranca ka shpallur veten mbi gjykatën Kushtetuese.

Jemi sovranë ishtë mesazhi që i dhanë gjykatës Kushtetuese.

Është e paprecedentë, nuk ka ndodhur kjo në 33 vite.

Nuk pranohet të çohet fare lënda në gjykatën Kushtetuese.

Gjykata Kushtetuese është i vetmi autoritet që kontrollon punën e Kuvendit.

Sot cdo shqiptar nuk ka detyrim për të zbatuar vendimin e gjykatave.

Xhaçka është nën hetim për disa cështje nga SPAK, dhe mesazhi sot ishte për pjesën tjetër të drejtësisë.

Që Xhaçka ka status të posaçëm, është njeri i paprekshëm dhe nuk guxon kush ta prekë pa lejen e Edi Ramës.

Ky ishte mesazhi mafioz që u përcoll drejtësisë./e.t

Të fundit

Leku ‘mbyt’ euron, mësoni me sa blihen dhe shiten monedhat e huaja sot

Sot, më 25 maj 2024, dollari amerikan blihet me 92.2 lekë dhe shitet me 93 lekë. Euro blihet me 100 lekë dhe shitet 100.7...

SKICA PËR BABANË…

Nga Mitro Çela 1.NJË JAVË NË FRANCË Babai lindi në vitin 1900. Rreth viteve ‘2O u hap fjala. Plasi puna në Francë. -Punë për zengjinë, -thoshte sekseri. Ai paguante...

“Gjysma ime iku sot drejt Parajsës”, ndahet nga jeta bashkëshortja e Agron llakës

Aktori i njohur Agron Llakaj ka humbur bashkëshorten e cila është ndarë nga jeta mbrëmjen e së premtes. Lajmin e trishtë e ka bërë...

Emri i ndritur i përkthyesit të përkushtuar Prokop Gjergo

Nga Shpendi Topollaj   Më shumë se një rastësi, do ta quaja fat për qytetin e Durrësit që bashkëshortët Hava dhe Sali Hidri me përkushtimin e...

“Shutter Island”, një film për nënën që vret tre fëmijët e saj

Nga Leonard Veizi   Çfarë ndodh në psikikën e një nëne e cila merr vendimin që të vrasë fëmijët e saj? Psikologët e psikiatrit reken të japin...

Lajme të tjera

Web TV