Digjni dyfish kalori duke ndjekur këtë këshillë para mëngjesit

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Sipas një studimi të fundit, ekziston një mënyrë për të djegur dyfish kaloritë me dietën e zakonshme: thjesht ndiqni një këshillë përpara mëngjesit.

Dieta: dihet mirë që praktikimi i fitnesit brenda ose jashtë është shumë i rëndësishëm për mirëqenien fizike dhe mendore. Në këtë mënyrë, në të vërtetë, ju mund të relaksoheni, të vendosni tensionet tuaja të përditshme pas jush dhe të jetoni më qetësisht.

Prandaj ka shumë përfitime që mund të gjenden duke kryer aktivitete fizike. Edhe më shumë mund të gjenden në rast se luani sport para mëngjesit. Në këtë mënyrë është në të vërtetë e mundur të digjni dyfish kaloritë.

Këto janë rezultatet e një studimi të kryer nga universitetet e Bath dhe Birmingham. Ky test u krye nga një grup shkencëtarësh për gjashtë javë në 30 burra të shëndoshë ose të ndarë në dy grupe.

Gjysma nga këta të trajnuar para mëngjesit, ndërsa në grupin tjetër mbetën ata me stilin e jetës që kishin më parë. Numrat që janë mbledhur dhe që janë botuar në ‘Gazetën e Endokrinologjisë Klinike dhe Metabolizmit’ nuk lanë dyshim.

Të dhënat e hulumtimit në fjalë nxorën në pah se në grupin e parë u shfaq reaktivitet më i madh i insulinës. Ky rezultat tregoi një aftësi më të lartë për të djegur dyfish sasinë e yndyrës kur luanin sport përpara mëngjesit./Bl.Ba/Fjala.al

Të fundit

Çfarë do të ndodhë në seancën e të enjtes në Kuvend?

Kryeministri Edi Rama ka mbledhur sot grupin parlamentar të Partisë Socialiste. Në mbledhje u diskutua për agjendën e seancës të...

33-vjetori e gjen PD-në të përçarë/ As festa nuk i bashkon “të djathtët”

Sot shënohen 33 vjet që nga themelimi i Partisë Demokratike, partia e parë e djathtë, e krijuar pas pluralizimit në vendin tonë. Megjithatë, ky përvjetor...

“Liridona dhe Naimi kishin një konflikt”/ Eksperti: Familjarët e tyre e dinë

Teksa kanë kaluar më shumë se dy javë nga vdekja e Liridona Ademajt, vrasja e saj mbetet e rrethuar nga misteri. Eksperti i kriminalistikës Mensut...

Kaosi në Kuvend/ PS kërkon përjashtimin e 7 deputetëve të tjerë të opozitës (Emrat)

Partia Socialiste ka kërkuar përjashtimin edhe për 7 deputetë të tjerë të opozitës. Deputetët ndaj të cilëve është kërkuar përjashtimi janë Ervin Salianji, Bledjon...

Marrëveshja për emigrantët/ Balla: 4 % e sfidës së Italisë do të trajtohet nga Shqipëria

Ministri i Brendshëm, Taulant Balla ka folur në Komisionin e Politikës së Jashtme përsa i përket marrëveshjes Shqipëri-Itali për pritjen e emigrantëve. Gjatë fjalës së...

Lajme të tjera

Web TV