Zbulohet fotoja e rrallë, Françeskani ndihmon të sëmurët në shtrat

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Urdhri Françeskan në Shqipëri ka një histori të hershme. Sipas studimeve, Shën Françesku ka qenë në Shqipëri në vitin 1220, pra 800 vjet më parë dhe kjo është edhe zanafilla e këtij urdhri.

Ndërkohë që kisha më e vjetër e këtij riti daton në vitin 1240 në Lezhë. Por qendra e urdhrit Françeskan në Shqipëri ka qenë dhe mbetet Shkodra.

Fotoja që vjen dhe që botohet për herë të parë është shkrepur në vitin 1918 dhe është zbuluar në arkivat austriake nga studiuesi i apasionuar shkodran Pjetër Logoreci.

Aty shfaqet një prift françeskan që ndihmon të sëmurët në shtrat në pamundësi për tu kujdesur për veten. Nuk jepet emri i priftit por fotoja është vërtetë unikale për atë që përcjell./Bl.Ba/Fjala.al


Të fundit

Manchester City mposht Arsenalin dhe kalon në raundin tjetër të FA Cup

Goli i Nathan Ake vendosi sfidën Manchester City-Arsenal. Dueli i raundit të 1/16-ve në FA Cup, u mbyll 1-0...

Besnikë dhe të qëndrueshëm, me këto shenja do të keni një marrëdhënie perfekte

Personat që i përkasin shenjave të mëposhtme njihen si të qëndrueshëm dhe besnikë. Demi Askush nuk e vlerëson partnerin e tij më shumë se sa një...

Largimi i shqiptarëve, eksperti i punësimit tregon ‘çelësin’: Frenimi i emigracionit..

Në kushtet e largimit të fuqisë punëtore nga vendi, eksperti për çështjet e punësimit Erald Pashai, sugjeron rritjen e pagës mesatare në 850 euro...

Rrëfehet ish-e dashura e McGonigal: I gjeta në shtëpi çantë me para më tha se…

Charles McGonigal kishte një lidhje jashtë martesore, pa e ditur se ky raport do i kushtonte shumë! Duket se qenë Allison Guerriero, e dashura e...

Peleshi për VOA: Nuk ka siguri kibernetike 100%, kërkon kombinim të shumë faktorëve

Ministri i Mbrotjes Niko Peleshi thotë se lufta në Ukrainë ka rritur dyfish shqetësimin në Ballkan dhe se ky rajon mbetet një vatër e...

Lajme të tjera

Web TV