Europa League në rrezik, pandemia kërcënon futbollin në qytetet gjermane

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Dalja jashtë kontrollit e infeksioneve me coronavirus në një prej landeve më të rëndësishme në Gjermani, në Nord Rhein-Ëestfalen, ka shqetësuar autoritetet e futbollit pasi në vendin e zhvilluar europian do të organizohet faza “Final Eight” e Europa League në muajin gusht. Dortmundi dhe Gelsenkirchen dy nga qytetet ku do të zhvillohen ndeshjet e fazës finale të turneut më të vogël kontinental për klube,  janë vetëm 80 kilometra larg Guetersloch, ku ndodhte thertorja më e madhe në Europë dhe aty përqendrohen më shumë fabrikat e prodhimit të mishit. Aty numri i të prekurve me COVID-19 ka shkuar 1029 dhe po kthehet në problem serioz.

Ministri i Landit, Armin Laschet, bëri një vizitë në Guetersloch për t’u takuar me komitetin e emergjencës që po merret me krizën dhe nuk përjashtoi mundësinë e rivendosjes së bllokimit në të gjithë shtetin federal, nëse do të vijojë rritja e infektimeve me vatra të reja. Ndërkohë, Ministri i Shëndetësisë së Ëestfalisë së Veriut ka urdhëruar teste të detyrueshme për të gjithë personat që punojnë në sektorin e përpunimit të mishit.

Por me planet e UEFA-s për të zyrtarizuar stadiumet në qytetet gjermane, një shpërthim i ri pandemie, mund të ojë në pezullim të kupës. Kështu në një skenar hipotetik, Europa League do të vendosej në tavolinë, ose mund të shkojë drejt anulimit.

Të fundit

Luhatje të euros në treg, blerjet e bankave dhe importuesve mposhtin fluksin e turistëve

Grafikët e këtyre ditëve të fundit në kursin e këmbimit të monedhës europiane dhe asaj shqiptare tregojnë një forcim...

Do zgjasë mrekullia e Rinasit?

Nga Fatos Çoçoli Në qershor 2018, Rinasi klasifikohej ndër aeroportet më të shtrenjtë të Evropës. Sot është aeroporti me biletat më të lira në botë Në...

Policët 100 euro/dita, më 2 qershor Italia merr në dorëzim kampin e Shëngjinit

Punimet në qendrën pritëse të emigrantëve në Shëngjin nga pala italiane kanë ecur me shpejtësi dhe kanë përfunduar, ndërsa në Gjadër janë drejt fundit...

Keni bërë plane për nesër? Ja si pritet të jetë moti, ja çfarë do ndodhë me temperaurat

Ditën e premte vendi ynë do të ejtë në ndikim të kushteve atmosferike relativisht të qendrueshme. Moti parashikohet të jetë me kthjellime dhe zhvillim...

Mision Sistemi i Sipërmarrjeve italiane në Shqipëri

35 sipërmarrje italiane do të marrin pjesë në misionin për sipërmarrjet në Tiranë kushtuar sektorit të infrastrukturës në Shqipëri. Nisma e organizuar nga Italian Trade...

Lajme të tjera

Web TV