Krishtlindjet në Shqipëri, ja çfarë shkruante gazeta franceze “La Liberte” në 1933

113 563 lexime

101,061FansaPëlqeje

“La Liberté” ka botuar, të mërkurën e 27 dhjetorit 1933, në faqen n°2, një shkrim në lidhje me veçantinë e festimit të Krishtlindjes në Shqipëri, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar.

Shqipëria është një vend i vogël që bën të flasë për të. Krishtlindja duket se ia ofron këtë rast të shkëlqyeshëm. Në Shqipëri festohet Krishtlindja, por në një mënyrë pak më ndryshe nga ajo e rajoneve të tjera; ja çfarë na mëson shkresa e mëposhtme nga Tirana:

“Ne e dimë që dita para Krishtlindjes është festë kombëtare për të gjithë Shqipërinë që nga viti 1924. Në fakt, është përvjetori i triumfit të ushtrisë shqiptare, e udhëhequr nga mbreti, kundër forcave revolucionare dhe komuniste që mbollën (përhapën) çrregullime në të gjithë vendin.

Që me 24 dhjetor, falë energjisë së Zogut të Parë dhe ushtrisë së tij trimërore, rendi u rivendos, dhe Shqipëria filloi të zhvillohej në brendësi dhe që prej asaj date nuk ka reshtur diçka të tillë.”

Krishtlindja, festë e shpengimit shqiptar. Nuk mund të gjenim një ditë më të mirë./darsiani.com

Të fundit

Farmacistja e thotë troç: Meshkujt shqiptarë kanë turp të blejnë prezervativë

Teksa u diskutua nuditeti në prani të fëmijëve dhe situata të tjera që vendosin nënat në siklet, Ami Bekteshi...

Mimi Kodheli: Unë kryeministre? Jam e ….

Shqipëria ka 8 gra ministre dhe 6 burra ministra në qeverinë e Edi Ramës. Kjo është qeveria me më shumë gra në përbërje të...

Pse frutat ndryshojnë ngjyrën kur piqen?

Frutat ndryshojnë ngjyrën gjatë gjithë "jetës" së tyre dhe në fakt ne kemi mësuar të kuptojmë se sa i pjekur është një frut, nga...

Mimi Kodheli: Marrëdhënia ime me Edi Ramën

Mimi Kodheli vlerësohet si një nga bashkëpunëtoret më të ngushta të kryeministrit  Edi Rama. Jo vetëm që ajo ka qenë  nënkryetare e Bashkisë kur...

A duhen ndryshime në qeveri? Përgjigjia e Mimi Kodhelit

Një nga diskutimet e  javëve të fundit ka qenë nëse kryeministri Edi Rama duhet të bëjë ose jo ndryshime në qeveri. U duk sikur...

Lajme të tjera

Web TV