Masakra e Srebrenicës/Bushati: Pajtimi në epokën e pasluftës, garanci për mospërsëritjen e mizorive të së kaluarës

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Ish-ministri i Jashtëm Ditmir Bushati në kujtim të 25-vjetorit të Masakrës së Srebrenicës e ka cilësuar atë si një nga mizoritë më të turpshme që nga Lufta e Dytë Botërore.

Përmes një statusi në Facebook, Bushati ka deklaruar se kultura mbizotëruese e mohimit dhe revizionimit të historisë, tendencat për të vendosur shenja barazimi mes xhelatëve dhe viktimave, shoqëruar me tentativat për marrëveshje për amnestimin e krimeve të luftës shkon në drejtim të kundërt me ndërtimin e paqes së qëndrueshme, procesin e pajtimit dhe rrugën evropiane të Ballkanit Perëndimor.

Ish-shefi i diplomacisë shqiptare  thotë se kjo është një ditë reflektimi që nderon kujtimin e mbi 8 mijë boshnjakëve që humbën jetën në Serbrenicë, por dhe viktimat e tjera që i janë nënshtruar mizorive masive për shkak të identitetit të tyre./Fjala.al/Ke.Ba

 

https://www.facebook.com/ditmirbushati.al/posts/3006169559496806


Të fundit

Përplasen fuqishëm dy motorët e ujit, shoferët fluturojnë në disa metra lartësi (Video)

Përplasja e dy motorëve të ujit mund të kishte rezultuar fatale për dy shoferët. Në një video të publikuar në...

Shokon pastori: Martesat gay janë rituale okulte, ka shumë kisha që duan të besojnë Biblën e Satanit

Pastori Erion Sylari ka folur për vetëflijimet që ndodhin për shkak të ritualeve duke thënë se ekzistojnë mashtrimet e llojeve të ndryshme por edhe...

Po këndonte në sheshin kryesor të ishullit grek, këngëtarja arrestohet me dhunë

Një këngëtare greke është arrestuar për shkak se po këndonte në shesh. Ngjarja ka ndodhur në sheshin kryesor të ishullit Rodos, aty ku këngëtarja po...

Shkrumbohet hoteli në qendër të Madridit, të paktën 200 persona ndodheshin brenda

Një hotel në Madrid është përfshi nga flakët pasditen e kësaj të enjte. Kjo është lajmi kryesor të gjitha mediave spanjolle në këto momente, të...

Foshnja 18 muajsh u mbyt në pus/ Gjyshja: Po luante me gjyshin dhe na iku nga sytë

Gjyshja e djalit 18 muajsh, i cili humbi jetën dje (2 qershor 2021) në Nea Malgara, Selanik, është në një gjendje të rënduar psikologjike. Sipas...

Lajme të tjera

Web TV