Rama uron Igli Taren për ditëlindje: Me të atin dhe vëllanë bënin stërvitje spartane

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Kryeministri Edi Rama ka uruar në ditëlindjen e 47-të, ish-futbollistin e kombëtares kuqezi, Igli Taren.

Në një postim në “Facebook” Rama ka kujtuar kohën kur Drejtori Sportiv i Lazios stërvitej së bashku me të vëllanë, Auron Taren nga Babai i tyre kampioni i hedhjes së diskut, Isa Tare.

Kreu i qeverisë ka thënë ndër të tjera se Igli Tare është një xhevahir për klubin e Lazios.

“Nën drejtimin e Igli Tares Lazio u kthye në një armatë mbresëlënëse, e cila ka një bilanc të pabesueshëm mes shpenzimeve shumë më të ulëta se sa klubet elitare të Serisë A dhe vendit që ka zënë në klubin e të mëdhenjve të futbollit italian. “-shkruan ai.

Me tej ai ka shprehur dëshirën që në të ardhmen ish-sulmuesi i Kombëtares të marrë drejtimin e Juventusit, skuadër për të cilën Rama bën tifo.

Postimi i plotë:

#EDHE100💐

IGLI TARE është padyshim shqiptari më i suksesshëm në skenën e futbollit europian. Më kujtohet shumë vite më parë silueta e tij, kur ne të Dinamos dilnim për vrap në ish-fushën e Aviacionit, ku bashkë me të vëllain Auronin, dy kalamajtë kolosë e “kokëlakër”, i nështroheshin stërvitjeve të pamëshirshme të të atit, mjeshtrit të sportit e dikur kolosit kampion të hedhjes së diskut, Isa Tare, i cili u kishte imponuar djemve një regjim stërvitjesh që do ta kishin zili edhe marinsat amerikanë. Auroni arriti në skuadrën e parë të të kuqve të pathyeshëm që nën udhëheqjen Gaz Çaçit, vendosën diktaturën në parketin e basketbollit shqiptar për vite me radhë, ndërsa Igli pasi veshi fanellën e shpresave kuqezi, mori arratinë drejt Bundesligës, ku arriti të bënte emrin e tij, për t’u zhvendosur më pas në Serie A tek skuadra e Lazios. Presidentit Lotito i ra bixha me kolosin shqiptar, që jashtë fushës së blertë spikaste me stofën e liderit dhe i besoi as më shumë e as më pak, po çelësin e zyrës së drejtorit teknik të armiqve të Romës.

Lexo edhe :  Rama: Jam krenar për patronazhistët, pa ta do ishim kthyer në një 'Foltore' dhe jo forcë fituese

Nën drejtimin e Igli Tares Lazio u kthye në një armatë mbresëlënëse, e cila ka një bilanc të pabesueshëm mes shpenzimeve shumë më të ulëta se sa klubet elitare të Serisë A dhe vendit që ka zënë në klubin e të mëdhenjve të futbollit italian.

Sot Igli është aseti më i kushtueshëm i Lazios dhe në ditën e tij të lindjes, i uroj të ketë edhe 100 vjet shëndet e sukses, duke uruar njëkohësisht që një ditë ta shoh në krye të Juventusit (jo të Milanit siç kam frikë se do ndodhë:-)🙏

#TëRRALLË/ka.ta/Fjala.al/

https://www.facebook.com/edirama.al/posts/10158002576676523


Të fundit

Ard Daullxhiu: Jam VIP, dua të futem edhe unë tek Big Brother

Ard Daullxhiu, i njohur ndryshe si "i mjeri më i famshëm në Shqipëri", një personazh i njohur i ekranit...

Babai i kineastes së vrarë: Nuk ishte faji i Baldwin, të vihet drejtësia

Babai i shqetësuar i kineastes, Halyna Hutchins këmbënguli në një deklaratë dje se Alec Baldwin nuk ishte përgjegjës për vdekjen e saj tronditëse. Sipas The Sun,...

Deklarata e fortë e Kryeministres serbe: Është planifikuar me detaje vrasja e Aleksandër Vuçiç

Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiç deklaroi se ka pasur një plan për vrasjen e presidentit të këtij shteti, Aleksandar Vuçiç. Siç tha Bërbaniç, vrasja...

Tmerri që zgjati mbi dy orë, vajza e biznesmenit flet për ngjarjen: Ishin veshur si policë, babi i mbuluar në gjak!

Vajza e biznesmenit Nazmi Çangu, banesa e të cilit ka rënë pre e grabitjes gjatë orëve të vona të mbrëmjen se ndjeshme, ka folur...

Puthja e Borës me Donaldin/ Iva Tiço hedh poshtë zërat: Asnjë skenar nuk mund ta bënte atë lloj shkëndije

Në Fun Club u diskutua edhe puthja e shumë komentuar e Borës dhe Doanldit, çiftit që ishin ndarë prej gjashtë muajsh, por i dhanë...

Lajme të tjera

Web TV