Tërmeti e pandemia/Denaj: Rritja e deficitit buxhetor dhe e borxhit publik në nivelin e 80% e përkohshme

113 563 lexime

77,512FansaPëlqeje

Ministrja e Ekonomisë, Anila Denaj, ka folur sot nga foltorja e Kuvendit për dy ngjarjet e mëdha të cilat goditën rëndë ekonominë e vendit.

Denaj është shprehur se situata buxhetore e vitit 2020 është goditur rëndë nga tërmeti i 26 nëntorit dhe nga pandemia e koronavirusit duke theksuar se rritja e deficitit buxhetor dhe borxhit publik në nivelin 80% është e përkohshme.

“Situata buxhetore e 2020-ës është një situatë që u godit nga dy ngjarje të rëndë, siç ishte tërmeti dhe pandemia. Ndryshimi i parametrave makro-fiskal do të jetë i përkohshëm. Rritja e deficitit buxhetor dhe e borxhit publik në nivelin e 80% është periudhë e përkohshme. Në vlerësimin tonë është parashikuar një rritje të konsideruar në 3 vitet e ardhshme. Tkurrja e pritur në investimet private, pritet të kompensohet nga investimet publike. Të ardhurat nga tatimet dhe doganat u reduktuan. Janë akorduar 34 mln lekë për fondin e rindërtimit. Kemi vendosur që tatimpaguesit deri në 10 mln lekë, të mos tatohen”, tha Denaj.   /Ra.My.Fjala.al/

Të fundit

Testohuni pas udhëtimit, virusi nuk bën pushime

Nga e shtuna, ata që kthehen nga pushimet mund të testohen në përgjithësi dhe falas në Gjermani. Për pushuesit...

Me moton, “Koronavirusi nuk ekziston”, mijëra gjermanë protestojnë kundër masave

Mijëra qytetarë gjermanë, dolën në Berlin për të protestuar rreth masave të marra për pandeminë e Covid-19. Duke protestuar paqësisht ata mbanin në dorë pankarta...

Dy vatra të reja në Elbasan, infektohet dhe anëtari i Dhomës së Avokatisë

Shtatë raste të reja me COVID-19 janë konfirmuar ditën e sotme në qytetin e Elbasanit. Burime për “Fjala.al” bëjnë me dije se ka rezultuar pozitiv...

Mëngjeset perfekte për lëkurë plot shkëlqim

Vakti i parë i ditës përbën një shans të rëndësishëm për tu ushqyer shëndetshëm por jo vetëm kaq. Sipas ekspertëve të shëndetit, njerëzit duhet të...

Dëshmia e 109-vjeçarit që u shua dje në Shkodër: Si u hodha dy herë me parashutë nga CIA…

Publikohet historia e rrallë dhe e panjohur e Ndue Mëlyshit me origjinë nga Mirdita, ku i ati i tij, Gjoni ishte bajraktar i Kthellës,...

Lajme të tjera

Web TV