40 vjet pa e ditur të vërtetën e sulmit më të keq në historinë italiane

113 563 lexime

77,503FansaPëlqeje

Ora e Bolonjës në stacionin qendror hekurudhor shënonte 10:26, 40 vjet më parë, kur më 2 gusht, 1980 një bombë shpërtheu duke shkaktuar 85 të vdekur dhe 200 të plagosur në atë që është sulmi më i keq në historinë italiane dhe sot ata kërkuan përsëri të sqarojnë cilët ishin fajtorët e vërtetë.

Në 40 vjetorin e sulmit më të keq në vend dhe për të cilin u dënuan dy anëtarë të grupit terrorist NAR të lidhur me të djathtën ekstreme, shoqata e viktimave dhe institucionet përsëri kërkuan që të sqarohet e vërteta.

“Është e nevojshme të riafirmoni detyrën e kujtesës, kërkesën për të vërtetë dhe drejtësi të plotë dhe nevojën për punë të palodhshme në mbrojtje të parimeve të lirisë dhe demokracisë”, tha Presidenti i Republikës, Sergio Mattarella, në një mesazh me rastin e përvjetorit

Mattarella vizitoi Bolonjën disa ditë më parë dhe u takua me shoqatën e të afërmve të viktimave, të cilët vazhdojnë të kërkojnë sqarime për ata që urdhëruan sulmin.

Gjithashtu Kryeministri, Giuseppe Conte, theksoi rëndësinë e “përfundimit të prishjes së velit që na ndan nga e vërteta”. “Ne ia kemi borxh 85 viktimave të pafajshme, ia kemi borxh vetes,” shtoi Conte.

Shoqata e viktimave kritikoi që terroristët Nar të dënuar nga sulmi, Francesca Mambro dhe Giusva Fioravanti, “kurrë nuk bashkëpunuan, sot ata janë plotësisht të lirë dhe shpesh trajtohen si yje”.

”Është koha për të hapur skedarët. Koha për t’i nxjerrë ato nga sirtarët. Bolonja nuk është më një çështje gjyqësore: ajo është bërë një çështje historike. Dhe historia nuk mund të shkruhet me sekrete shtetërore, me heshtje ose lëshime. Historia është shkruar në bojën e pashlyeshme të së vërtetës “, tha Presidenti i Senatit, Maria Elisabetta Alberti Casellati, i cili sot shkoi në emër të institucioneve në ceremonin e kujtimit të organizuar nga kryetari i bashkisë së qytetit.

Lexo edhe :  Korab Lita: Kemi qënë pro hapjes së listave që para 1 viti, sot fuqizohet vota e shqiptarëve

Muaj më parë, prokurori i përgjithshëm i Bolonjës rifilloi hetimet për këtë sulm, pas gjurmëve të parave që u përdorën për të organizuar masakrën.

Sipas hetimit të ri, Licio Gelli, kreu i shtëpizës Masonic P2 dhe Umberto Ortolani, gjithashtu një Mason, ishin përgjegjës për financimin e sulmit; ish-kryetari i Zyrës së Çështjeve Private të Ministrisë së Brendshme, Federico Umberto D’Amato, u emërua si organizatori kryesor ndërsa Mario Tedeschi, redaktori i revistës Il Borghese dhe ish senatori i partisë së ekstremit të djathtë të Lëvizjes Sociale Itali (MSI) ndihmoi D ‘Amato në menaxhimin përgatitor dhe pasues, si dhe në veprimtarinë e hetimeve të devijimit. Të katër janë të vdekur.

‘Vitet e udhëheqjes’

Për sulmin brutal, Fioravanti dhe Mambro u dënuan me burgim të përjetshëm si kryerës të materialit dhe dy të pandehur të tjerë, ndërsa Gelli dhe dy ish-agjentë të shërbimeve sekrete italiane u liruan.

Sulmi ndodhi në të ashtuquajturat “vitet e plumbit”, kur vendi pësoi disa akte terroriste të një ngjyre politike, por Fioravanti dhe Mambro gjithmonë pranuan se nuk ishin fajtorë dhe nuk u bë kurrë e qartë se kush urdhëroi të vendoset bomba./En.Br./Fjala.al

Të fundit

Qerim Bajram Haxhiu dhe shqiptarët e Egjiptit

Qerim Haxhiu nuk ia dha kurrë mundësinë për të kontribuar në Shqipëri. Megjithatë ai e vazhdoi në Egjipt veprimtarinë...

Kosovë/ 3687 raste të reja me virus, 4863 të shëruar dhe 249 të vdekur

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik ka bërë të ditur se numri total i rasteve pozitive është 8.799 raste nga 37.411 persona të dyshimtë në...

Infertiliteti, mjeku embriolog Marsel Haxhia: Ja shkaktarët kryesorë

Nga Ina Allkanjari Afërsisht një në tetë çifte ka probleme në arritjen e një shtatzënie. Nëse jeni duke provuar për të konceptuar një fëmijë, por...

Profesionet që paguhen më shumë/Specialistët e IT-së ngjiten në vend të tretë

Kushdo që kërkon të vazhdojë arsimin e lartë, apo të mësojë për një profesion të caktuar, në finale ka si qëllim të arrijë të...

Leonard Olli: Letërsia mbarëkombëtare duhet integruar si një e vetme

Ajo që u mungon shqiptarëve është mjedisi i nevojshëm për të ndjerë dhe shprehur shpirtin e tyre, pasojë e një ambienti tërësisht të politizuar...

Lajme të tjera

Web TV