“Shuhet drita udhëheqëse”/ Ditmir Bushati humb babain (FOTO)

113 563 lexime

77,360FansaPëlqeje

Deputeti i PS-së, Ditmir Bushati ka ndarë lajmin e trishtë të ndarjes nga jeta të babait të tij, Sulejman Hamza Bushati.

Ai ka ndërruar jetë në Boston, pas një betejë me një sëmundje të rëndë.

Ditmir Bushati i ka dedikuar disa fjalë të atit në një postim në rrjetet sociale ku shprehet se nuk ka fjalë për të përshkruar dhimbjen e fëmijës për prindin.

“E ardhmja është një premtim, thoshte shpesh ai, dëshmi e shpirtit optimist e zemrës së madhe me të cilin jetoi jetën.” shkruan ndër të tjera ish-ministri i Jashtëm.

Sulejman Hamza Bushati njihej si pjesë e Bushatlinjve prej brezash të tërë, një ndër fiset më të mëdha në Shkodër.

Ai ka qenë kryetar i komitetit ekzekutiv të këshillit popullor të rrethit të Shkodrës, në vitet 1970-1974, me arsim të lartë. Më pas, i ndjeri Sulejman Bushati ka qenë edhe sekretar i parë i komitetit të PPSH në Shkodër, Kukës e Lushnje. Babai i ish-ministrit të punëve të jashtme ka punuar në drejtorinë e bujqësisë pranë komitetit qendror të PPSH deri në vitin 1991.

Postimi i plotë i Ditmir Bushatit:

Im Atë u shua sot në Boston, pas një beteje të vështirë me një sëmundje të rëndë. Nuk ka fjalë për të përshkruar dhimbjen e fëmijës për prindin kur shuhet drita udhëheqëse, dashuria e së cilës na ndriçon rrugën.

E ardhmja është një premtim, thoshte shpesh ai, dëshmi e shpirtit optimist e zemrës së madhe me të cilin jetoi jetën.

Prehu në paqe i shtrenti ynë!

/En.Br./Fjala.al

Të fundit

Për të mbrojtur shëndetin dhe mjedisin, tani mund të përdorni maska prej kërpi

Koronavirusi ka krijuar një numër sfidash për autoritetet e shoqëritë në mbarë botën. Në fillim u shfaq problemi i...

Vështirësitë e shkollimit në distancë, ja çfarë deklarojnë ekspertët

Në mbarë Shtetet e Bashkuara ka filluar një vit i ri shkollor. Për shumë njerëz, kjo do të thotë shkollim në distancë me mësimdhënie...

Fier, 19-vjeçari me ‘Audi’ përplas një kalimtar

Një aksident i rëndë ka ndodhur në qytetin e Fierit, ku një 19-vjeçar duke drejtuar makinën e tij me shpejtësi ka përplasur një 46...

Listat e hapura/Hajdari: Propozimi i PS-së , truk për t’i mbajtur të mbyllura në 90%

Deputetja, Rudina Hajdari, thotë se propozimi i PS për hapjen e listave 100% nuk është asgjë tjetër veçse një truk për ti mbajtur listat...

FNSH zbarkon në Elbasan, kontrolle të imtësishme automjeteve dhe qytetarëve

Policia dhe efektivët e FNSH-së janë duke kryer kontrolle në qytetin e Elbasanit. Mbrëmjen e sotme kontrolle po kryhen në vendin e quajtur rrethrrotullimi i...

Lajme të tjera

Web TV