Sekuestrohen 10 mijë maska në Ankona, dyshohet se vinin nga Shqipëria

113 563 lexime

77,354FansaPëlqeje

Plot 10 mijë maska të cilat dyshohet se janë prodhuar në Shqipëri, janë sekuestruar nga policia italiane në portin e Ankonas.

Maskat mbanin të shkruar “Made in Italy” (prodhuar në Itali) dhe udhëzimet ishin në gjuhën italiane. Tregimi i rremë i origjinës shkaktoi konfiskimin administrativ të mallit.

Sipas mediave fqinje, policia ka sekuestruar dhjetë mijë maska ​​me filtra pëlhure në portin e Ankonës nga Guardia di Finanza dhe Zyra e Doganave.

Pajisjet mbrojtëse nuk kishin asnjë indikacion të origjinës, paketimi ishte me shpjegim italisht, ndërkohë që në realitet ato thuhet se vinin nga Shqipëria.

Pikërisht mashtrimi për origjinën u bë edhe shkak për hetime dhe konfiskimin e tyre.

Sipas hetuesve, paketimi mund të kishte mashtruar konsumatorin në lidhje me vendin e vërtetë të prodhimit të maskave. Për raste të tilla ligji italian parashikon gjobë nga 10 mijë në 250 mijë euro.

Aktiviteti është pjesë e një konteksti më të gjerë të veprimit të kryer çdo ditë nga Guardia di Finanza dhe Agjensia Doganore Monopoli për të mbrojtur drejtësinë e tregut, për të respektuar konkurrencën e ndershme dhe për sigurinë e produkteve për të ruajtur shëndetin e qytetarëve./Bl.Ba/Fjala.al

 

Të fundit

Propozimi i Hajdarit për hapjen e listave, Gjiknuri: Presim opozitën të dorëzojë draftin e saj

Partia Socialiste i ka kthyer përgjigje deputetes së opozitës së re Rudina Hajdari për propozimin e saj lidhur me...

“Marrëveshja për normalizimin ekonomik mes Kosovës dhe Serbisë” fokusi i marrëveshjes së Uashingtonit

Vizita e delegacionit amerikan që synon jetësimin e marrëveshjes së Uashingtonit Në Kosovë, të hënën  hapet një delegacion i qeverisë amerikane i kryesuar nga Adam...

Krimet kundër mjedisit/ Polica procedon 11 persona dhe sekuestron 5 automjete

Policia vazhdon luftën kundër krimeve mjedisore dhe kapjen e personave përgjegjës për këto krime. Në tre rrethe, Dibër , Mat dhe Bulqizë policia ka arritur...

“Erdha për t’iu inkurajuar që të rritet shpresa mes jush”, Rama kujton vizitën e Papa Françeskut para 6 vitesh

Kryeministri Edi Rama ka kujtuar vizitën e Papa Françeskut në Shqipëri, 6 vite më parë më 21 shtator, 2014. Përmes një postimi në rrjetet sociale,...

Turqi/ Testohet makina fluturuese, “Cezeri” e para e këtij lloji

Teknologjia gjatë viteve të fundit ka shënuar ndjeshëm progres. Pas krijimit të markës vendase të automjeteve dhe trenit të shpejtësisë së lartë, së fundmi në...

Lajme të tjera

Web TV