Sa pranë, sa larg… Atalanta ëndërron, por Paris SG përmbys “in-extremis”

113 563 lexime

77,354FansaPëlqeje

Sa pranë, sa larg… kështu mund të përmblidhet ajo që me të drejtë mund të quhet edhe “ëndrra e një nate vere” për Atalantën, pasi skuadra italiane është dorëzuar vetëm 20 sekonda para fundit të kohës së rregullt, duke vijuar të pësojë një gol të dytë në minutat shtesë dhe duke u mundur 1-2 përballë Paris SG-së, në takimin e parë të çerekfinaleve të Ligës së Kampioneve, të luajtur në Lisbonë.

Takimi që ngriti siparin e asaj që është mbiquajtur “8-shja finale” e veprimtarisë më prestigjioze të klubeve të kontinentit, që gjeti këtë zgjidhje të veçantë për të arritur ta mbyllë këtë sezon të goditur rëndë nga epidemia e virusit korona, ka qenë drithërues nga fillimi deri në fund, me Atalantën më mbizotëruese në pjesën e parë, duke gjetur edhe golin e epërsisë pas 27 minutash lojë, me anë të Pashaliçit.

Me këtë epërsi minimale të italianëve do të mbyllet pjesa e parë, ashtu sikundër edhe e dyta do të nisë më mirë për skuadrën e trajnerit Gasperini. Por futja në fushë e Mbapesë, në gjysmëorën e fundit të ndeshjes, ndryshoi shumëçka për skuadrën pariziene dhe këmbëngulja e saj do të shpërblehet në gjysmën e dytë të minutës së fundit të kohës së rregullt, kur Markinjos barazon shifrat në 1-1.

Ritmi i lojës do ta mbajë Paris SG-në në sulm në 5 minutat shtesë dhe, në të 3-tën, është një skemë e ekzekutuar mjeshtërisht nga Nejmari dhe Mbapeja, me këtë të fundit që pason saktësisht për Shupo-Motingun, i cili nuk e ka të vështirë të shënojë një gol si të luante me porta të vogla. Edhe pse Atalanta ka një mundësi në minutën e 7-të të shtesave eventuale, Paris SG-ja fiton 2-1 dhe shkon në gjysmëfinale.

Lexo edhe :  Emrat/ Detaje tronditëse nga vrasja në Bathore, konflikti nisi për shkak të moralit

Merr kështu fund ëndrra e pabesueshme e Atalantës, e cila do të ishte e 3-ta skuadër në histori që do të shkonte në gjysmëfinale të Ligës së Kampioneve që në pjesëmarrjen e saj të parë, pas Aston Vilës dhe Vijarealit. Ndërkaq, Paris SG-ja rikthehet në gjysmëfinale pas një mungese prej 25 vitesh. Mbrojtësi i Kombëtares kuqezi, Berat Gjimshiti, u aktivizuar për 60 minuta në këtë takim.

la.mi/Fjala.al

Të fundit

Tiranë/ Gjendet i vdekur mjeku anestezist në hollin e spitalit privat

Më datë 21.09.2020, rreth orës 08:35, në hollin e një spitali privat , është gjetur pa shenja jete, ndihmës...

Biden-Trump/ Sondazhet “thellohet gara presidenciale”

Është thelluar ndjeshëm hendeku mes kandidatëve për president në SHBA. Sipas sondazheve publike deri tani, presidenti Trump ka humbur dy pikë, nga anketimi i një...

“Koha nuk pret më”, Meta nis ditën me një mesazh të Papa Françeskut

Presidenti Ilir Meta e ka nisur sot ditën me një mesazh të Papa Francesut, i cili e dha në Shqipëri 6 vite më parë. Teksa...

Lista e fituesve të “Emmy Awards 2020”

Edicioni i 72 i Emmy, më së shumti çmime televizive të rëndësishme, u mbajt mbrëmë në Staples Center në Los Angeles (SHBA) por pa...

Thjeshtësia e një artisti të madh

Leonard Cohen Leonard Coheni u lind më 21 shtator 1934 në Montreal, Kanada, në një familje hebreje. Nëna e tij, Marsha, ishte ruse nga Lituania....

Lajme të tjera

Web TV