DASH nxjerr raportin për Shqipërinë dhe rendit problemet: Vend i vështirë për të bërë biznes

113 563 lexime

77,325FansaPëlqeje

Departamenti Amerikan i Shtetit, DASH, ka publikuar raportin e vitit 2020 për Shqipërinë, mbi Klimën e Investimeve në vendin tonë, ku renditen një sërë problematikash.

Raporti i DASH evidenton se Shqipëria duhet të përmbushë kushte përpara konferencës së parë ndërqeveritare për çeljen e negociatave në BE.

Teksa thekson probleme të mprehta me çështjet e korrupsionit në administratën publike, mungesën e transparencës sidomos në prokurimet publike, kontrata të vështira për tu zbatuar, korrupsionin në qeveri dhe tek tenderat, rritja e kontratave PPP që sipas raportit bën të pamundur konkurencën.

Sipas DASH, bizneset amerikane përballen me raste korruptive dhe pengesa për investime për shkak të vendimeve gjyqësore të diskutueshme.

“Investitorë të ndryshëm amerikanë janë përballur me cështje tregtare me entitete private dhe publike përfshirë dhe arbitrazhin ndërkombëtar. Në 2019 dhe 2020 një kompani amerikane u largua si pasojë e vendimeve të dyshimta të gjyqësorit dhe vendimmarrjes në pikëpyetje të paleve të tjera në një ccështje që lidhet me investimet’, thekson raport.

“Pronat vazhdojnë të jenë problem sidomos çështja e certifikatës së pronësisë. Ka plot raste të individëve që manipulojmë sistemin gjyqësor për të marrë pronat që s’janë te tyre”, thuhet më tej në raport.

“Shqipëria perceptohet si një nga vendet me korrupsion të lartë. Korrupsioni vazhdon të minojë sundimin e ligjit dhe të manipulojë apo frenojë zhvillimin ekonomik. SHBA nuk figuron më vendet e para për investimet e huaja direkte. Kjo tregon nivelin e ulët të investimeve amerikane në vend.

Qeveria shqiptare ka kaluar disa ligje në lidhje me pronën që janë të pakoordinuara dhe jo realisht efektive. Sipas raportit të progresit të BE vendi ende nuk ka trajtuar sic duhet kompensimin e pronave”, mbyllet raporti i DASH./Bl.Ba/Fjala.al

Të fundit

Pandemia/Çekia shpall përsëri gjendjen e jashtëzakonshme

Qeveria e Çekisë ka vendosur këtë të mërkurë që të shpallë sërish gjendjen e jashtëzakonshme. Duke filluar të hënën...

Forumi i Gruas Socialiste/Veliaj: Krenohemi kur themi “edhe një”, PD-ja gëzohet kur ikin Jozefina dhe Majlinda

Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj në fjalën e tij gjatë aktivitetit të sotëm të Forumit të Gruas Socialiste ka krahasuar mentalitetin e...

Dy automjete aksidentohen me furgonin e një klubi futbolli

Një aksident i trefishtë ka ndodhur pasditen e sotme në autostradën Tiranë-Durrës. Burimet për mediat bëjnë me dije se një fuoristradë dhe furgon janë përplasur...

Incidenti me dronin në Greqi/ Reagon Turqia: E respektojmë flamurin grek

Për herë të parë pas incidentit të ndodhur në ishullin kufitar Turqi-Greqi, Kastellorizo, ku një dron që në sfond kishte himnin turk ngjyrosi me...

Vakancat në KQZ/ Nga Zguri tek Pelniku, kandidatët zbulojnë arsyet pse po aplikojnë

Ditën e sotme kandidatët në garë për vendin vakant rregullator të  KQZ-së së re, në përballjen me komisionin, zbuluan arsyet pse po kandidojnë për...

Lajme të tjera

Web TV