Foto/Si dukej Helena Kadare vite më parë

113 563 lexime

77,334FansaPëlqeje

Helena Kadare është shkrimtare dhe përkthyese e njohur shqiptare, por njëkohësisht edhe gruaja e Ismail Kadaresë, veprat e të cilit janë përkthyer në 45 gjuhë të ndyshme.

E njohur ndryshe si Elena Kadare, ajo është ndër të paktat shkrimtare dhe romanciere në vitet e regjimit komunist e cila nuk ka kaluar pa rënë në në sy si një ndër femrat më të bukura të asaj periudhe.

Autore e shtatë vëllimeve, veprat e saj flasin per ënderrimet vajzërore, përjetimet e të qenit nënë e bashkëshorte, duke mos lënë pas dore kujtimet e saj me Ismail Kadarenë të cilat i ka rrëfyer në librin biografik “Kohë e pamjaftueshme”.

Kjo foto e vjetër bardhë e zi e Helena Kadaresë, na njeh me Helenën e shumë viteve më parë. /Ra.My.Fjala.al/

Të fundit

Sërish luftime të ashpra mes Armenisë dhe Azerbajxhanit

Prej 30 vjetësh zien konflikti mes Armenisë dhe Azerbajxhanit për rajonin e Nagorni Karabakut. Tani sërish kanë filluar luftimet,...

“Më shpejt seç e kishim menduar”/ Paralajmërimi i fortë i ekspertëve për valën e dytë të pandemisë

Numri i përgjithshëm i viktimave nga pandemia e koronavirusit, në mbarë botën, i është afruar shifrës prej një milion. Pothuajse 33 milionë persona janë...

Marrëveshja Kosovë-Serbi/ Trump zbulon prapaskenat: Hoti dhe Vuçiç u përqafuan (Video)

Presidenti i SHBA, Donald Trump ka zbuluar një prapaskenë nga marrëveshja mes Kosovës dhe Serbisë.  Në rolin e ndërmjetësit në këtë marrëveshje, ai u...

Horoskopi javor, 28 shtator – 4 tetor 2020

Dashi Puna: Java do të jetë e favorshme për një ekuilibër të arritjeve tuaja të mëparshme profesionale. Ata që ndihen të pakënaqur do të jenë...

Nga vjedhja e varreve deri tek lufta ndaj shtetit/ Të pathënat e Pablo Escobar

Pablo Emilio Escobar Gaviria lindi në qytetin Medejin te Kolumbisë më 1949. I biri i një fermeri dhe një mësuese të shkollës fillore, Pablo...

Lajme të tjera

Web TV