VIDEO/Vërshoi mes maqedonasve si skifter, ja kush është “heroi” i ditës për të gjithë shqiptarët

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ditën e djeshme ne lagjen ‘Gjorgje Petrov’ të Shkupit disa të rinj maqedonas, të cilët i përkisnin grupit  “Komitet” ofenduan shqiptarët.

Të rinjtë kanë brohoritur thirrje të rënda ndaj komunitetit shqiptar si “shqiptar i vdekur, shqiptar i mirë”.

Por, kur disa krushq shqiptarë që merrnin nuse i dëgjuan u ndalen dhe dolën nga veturat dhe motorët.

Maqedonasit që fyenin shqiptarët ikën nga frika dhe u shpërndanë menjëherë. Adnani është djali me motor që u fut i vetëm mes tyre dhe i shpërndau. Mësohet se Adnani ka thënë se gjuha e urrejtjes nuk është zgjidhje. “Ka ardhur koha që ti themi stop gjuhës së urrejtjes”.

Akti i maqedonasve ka shkaktuar reagime të shumta në rrjetet sociale duke kërkuar masa nga institucionet për parandalimin e veprimet të tilla.

Policia maqedonase ka njoftuar për ndalimin e 16 të rinjve maqedonas, të dyshuar për fyerje ndaj shqiptarëve, në lagjen Gjorçe Petrov, në dalje të Shkupit në drejtim të Tetovës.

La.Mi/Fjala.al

 

Të fundit

VIDEO/ Flamuri i PD-së “hyn” me dron në shtëpinë e BBV, mesazh për Luizin

Luiz Ejlli, i konsideruar si ‘luani’ i këtij edicioni të Big Brother VIP, siç duket do të jetë edhe...

VIDEO / Plas sherri mes vajzave në emision: Kujdes me mu se t’i thej gishtat!

Gisela dhe Briki janë dy nga konkurrentet në emisionin “Përputhen”, ku djem dhe vajza mblidhen për të gjetur shpirtin binjak. Megjithatë, jo gjithmonë dashuria triumfon,...

“Plani i fshehtë për arrestimin e Dakos”/ Ish-drejtuesi i policisë tregon skemën

Ish-drejtuesi i policisë Arben Hajdarrmataj tha në emisionin Now në Euronews Albania se në kohën kur Fatmir Xhafaj ishte ministër i Brendshëm ishte përgatitur...

Para pak muajsh mundi kancerin/ Ndahet nga jeta në mënyrë të papritur aktorja meksikane

Rebecca Jones, aktorja e njohur meksikane, ka ndërruar jetë në moshën 65-vjeçare herët në mëngjesin e sotëm. E njohur për rolin e saj si antagoniste në...

Shkolla e Policisë “përjashton” ekselentët/ S’lejohen ata mbi 30 vjeç apo që mbajnë syze

Në muajin shkurt 2023, Policia e Shtetit, njoftoi se janë hapur 300 vende vakante për punonjës policie. Kandidatët duhet të paraqiteshin deri më 15...

Lajme të tjera

Web TV